Yemek Tarifleri

Eve Gelen Kargo ve Yemek Siparişi Paketlerinden Koronavirüs Kapmamak İçin Neler Yapmalıyız?

Koronavirüs salgını başladıktan sonra eve verdiğiniz siparişlerin temizliğinden emin olmak için dikkat etmemiz gerekenler var.

Koronavirüs salgını başladıktan sonra eve verdiğiniz siparişlerin temizliğinden emin olmak için dikkat etmemiz gerekenler var.

Koronavirüs'ün ülkemizde görülmeye başlamasıyla birlikte insanlar evine kapandı ve alışverişlerini Internet üzerinden yapmaya başladı.

Sponsorlu İçerik

Burada amaç insanların bulunduğu restoran, market veya mağaza ortamına girmemek ve herkesin ellediği paketlere ellememek.

Peki kargo aracılığıyla evinize gelen paketler ne kadar steril?

Sponsorlu İçerik

Birde paketi evinize getiren kuryenin sağlık durumu ve var tabii.

Bulaşıcı hastalık Covid-19 ülkemizde yayılmaya başladıktan sonra çoğu firma kuryelerinin ve müşterilerinin sağlığını düşünerek bazı önlemler aldı.

Çoğu firma ödemelerini yalnızca online olarak alıyor ve kapıda ödeme gerçekleştirmiyor. Ayrıca kuryeler paketleri müşterilerin ellerine teslim etmek yerine kapıya asmayı tercih ediyor.

Online ödeme seçeneğini zorunlu tutmayan firmalarsa müşterilerine temassız ödeme seçeneğini kullanmalarını öneriyor.

Pos cihazı kullanmak durumunda kalındığında ise kuryelerin, pos cihazlarını her kullanımdan önce ve sonra dezenfektanlı bir mendille temizlemesi gerekiyor.

Ancak hiçbir cihazla ve kişiyle temas etmeden kargonuzu almanız sizin için de en iyisi.

Ayrıca çoğu mağaza, depolarındaki ürünleri dezenfekte ediyor ve depo çalışanlarının da sağlığını göz önünde bulundurarak onlara el yıkama gibi hijyen kurallarına özen göstermeleri için uyarılarda bulunuyor.

Peki bu tür önlemleri aldığını bildiğimiz sanal mağazaları seçmek dışında kargomuz eve gediğinde ne yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

Eve gelen paketinizi teslim aldıktan sonra yapmanız gereken, mümkünse paketi açık hava alanı olan balkon ya da bahçe gibi alanlara koymak ve 9-10 saat kadar burada bekletmek.

Buralara koyamıyorsanız kargonuzun bulunduğu alanı havalandırın. Virüsün maddeler üzerinde ne kadar süre kaldığı değişse de bu da alabileceğiniz küçük  bir önlem.

Paketi açamadan önce mümkünse alkollü bir mendille silin. Açtıktan sonra ise mutlaka elinizi sabunla yıkayın.

Yıkayana kadar da ellerinizi kesinlikle yüzünüze götürmeyin.

Peki eve sipariş verilen yemeklerden koronavirüs bulaşır mı?

Yemekler doğru şekilde pişirildiğinde (çiğ kalmadığında ve belirli bir derecenin üzerindeki sıcaklıkta pişirildiğinde) virüsün gıda yoluyla bir insana geçtiğine dair bir kanıt yok ve zaten yemek yapan kişilerin ve ortamların genel temizlik kurallarına uyması önemli.

Ancak siparişinizin geldiği paketlere dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi sabunla yıkamanız gerekiyor.

Virüs özellikle bu paketlerin üzerinde uzun süre kalabiliyor.

Yine de uzun sürede gelen paketlerde virüs olup size ulaşana kadar varlığını sürdürmesi gerçekten çok çok düşük bir ihtimal.

Bu yüzden tedbirinizi alın ancak fazla telaşa düşmeyin. 

Sizin farklı önerileriniz var mı?

Yorumlarda buluşalım ????

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..