Teknoloji

En hızlı kuantum bilgisayar için geri sayım

Siber endüstri şirketi Honeywell, bugüne kadar üretilen en hızlı kuantum bilgisayar olacak olan modeli için soz düzlüğe girildiğini duyurdu.

Son dönemde pek çok teknoloji şirketinin hedefinde olan kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar üretme yarışı yeniden hız kazanmışa benziyor.
 
IBM, Google, Microsoft, Intel ve Amazon gibi sektörün önde gelen şirketlerinin yer aldığı yarışta Siber endüstri şirketi Honeywell bir adım öne geçmiş olabilir.

 
Zira şirket bugüne kadarki en hızlı kuantum bilgisayarı kullanıma sunmak için neredeyse yolun sonuna geldiği bilgisini paylaştı.
 
ABD basınına açıklamalarda bulunan Honeywell’in Başkanı Tony Uttley, söz konusu modelin rakip şirket IBM’in ürettiği IBM’s 53-qubit kuantum bilgisayardan iki kat daha hızlı olacağı iddiasında bulundu.

 

 

Sponsorlu İçerik

Geçtiğimiz yıl Google, kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar üretmeyi başardıklarını duyurmuş, söz konusu modelin mevcut en hızlı süper bilgisayarların 10 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede yapacak kapasiteye sahip olduğunu öne sürmüştü.

Sponsorlu İçerik

Google ile bu alanda kıyasıya bir rekabet içinde olan IBM ise, Google’ın hesaplamasında bir hata bulunduğunu öne sürmüştü.  
 
IBM’den yapılan açıklamda ilgili işlemlerin yeterli yükleme kapasitesi bulunan normal bilgisayarlarla 2,5 günde çözülebileceğinin altı çizilmişti.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..