Spor

Karantina Döneminde Yogaya Başlamanızı Sağlayacak 16 Geçerli Neden

Yoganın beyin ve vücut sağlığına birçok faydası var. Koronavirüsten korunurken özellikle bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gerekli direnci vücudunuza kazandıracak hareketler içermesi de cabası…

Hazır evdeyken, yogaya başlamanın tam zamanı!

Yoganın beyin ve vücut sağlığına birçok faydası var. Koronavirüsten korunurken özellikle bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gerekli direnci vücudunuza kazandıracak hareketler içermesi de cabası…

Hazır evdeyken, yogaya başlamanın tam zamanı!

Sponsorlu İçerik

1. Yoganın en önemli faydalarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesi!

Sponsorlu İçerik

Genellikle eklemlerin ve kasların gerilmesi, yüksek bir bağışıklık hücresi konsantrasyonuna sahip olan lenf sıvısının salınmasına yol açar. Bu sıvı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini kolaylaştırır.

2. Virüslerden korunmanın bir sırrı da: Kaliteli ve düzenli uyku.

Vücut-beyin sağlığı üzerindeki etkisi nedeniyle, yoga sizi sabahları tazelenmiş hissettiren daha derin bir uyku yaşamanıza yardımcı olur.

3. Omurga düzenini korur.

Omurga diskleri karmaşık bir yapıya sahip. Herhangi bir durumda sinirleri sıkıştırarak fıtığa hatta felce sebep olabiliyorlar. Omurganızın sağlıklı kalması için doğru hareketleri yogada bulabilirsiniz.

4. Kalp atış hızını artırarak kalp krizi ve depresyon riskini düşürür.

d2ebzu6go672f3.cloudfront.net

Yoga sırasında kalp atış hızınız artar ve böylece ileri yaşlarda kalple ilgili sorunlarda risk oranını düşürebilirsiniz. Ayrıca karantina sürecini de depresyona girmeden geçirmenize yardımcı olabilir.

5. Duruş bozukluğuna izin vermez

Omuriliğimiz tüm vücudun merkezi destek sistemidir. Boyun ve sırt kasları kilonuzu destekleyecek kadar güçlüdür ancak uzun süre sonra eğilmeye başlayabilir. Yoga omurgayı güçlü tutarak her zaman dik durabilmeyi sağlar (K).

6. Mükemmel bir esneklik sağlar.

Yogaya ilk başladığınızda muhtemelen zor olacaktır ancak ilerledikçe parmak uçlarınıza kadar eğilebildiğinizi göreceksiniz.

7. Kan akışını düzenler

Yoga egzersizi çoğunlukla eklemlerinizin ve kaslarınızın gerilmesini gerektirir. Bu hareket, kan akış hızını artırmaya yardımcı olan kasların kasılmasını içerir. En fazla fayda sağlayan organlar, gerginlik salınımı ve hücrelere artan oksijen kaynağı nedeniyle; elleriniz ve ayaklarınızdır.

8. Akciğerlerde nefes hacmini artırır.

Yoga, yüzmeye benzer şekilde akciğer kapasitenizi artırmaya yardımcı olan ağır nefes tutmalarını içerebilir. Yoga sadece germe değil, aynı zamanda çevrenizdeki ortamla bir olmak için nefesinizi tutmanızı gerektiren meditasyondan oluşur. Bu, sonuçta nefes hacmini ve ekshalasyon verimliliğini artırır.

9. Dayanıklı kemikler:

Bilimsel olarak, kendi kilonuzu taşımayı içeren herhangi bir egzersiz, osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Yogadaki bazı hareketleri yaparken kendi vücut ağırlığınızı kaldırmanız gerekir. Bu tür gerilme hareketleri, osteoporoza karşı savunmasız olduğu düşünülen kol kemik gücünüzü güçlendirmeye yardımcı olur.

10. Enerji seviyesini yükseltir.

Kas gücünde artış, sağlam bağışıklık sistemi ve daha iyi kemik sağlığı gibi faydalar toplu olarak vücudunuzun enerji seviyesini arttırır.

11. Böbrek üstü bezlerinizin önemini size gösterir.

Yoga böbrek üstü bezlerini düzenler.  Akut bir kriz durumunda, böbrek üstü bezleriniz bağışıklık sisteminizin bakımı için önemli olan kortizolü yaymalıdır. Bu nedenle, bir krizden sonra bile kortizol seviyeleri yüksek kalırsa, bağışıklık sisteminizden ödün verilmez.

12. Hipertansiyona çare olabilir.

Çalışmalar, yoganın faydaları arasında hipertansiyonun azalmasını da gösteriyor. Çünkü omurganızı, eklemlerinizi ve kaslarınızı germek size rahatlatıcı bir his sunar.

13. Kan şekerini de düzenler.

Bilim, yoganın kalp atış hızını artırmaya ve depresyonu azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu zaten göstermiştir. Ek olarak, yoganın kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü ve iyi kan şekerini (HDL) arttırdığı görülmüştür. Bu aynı zamanda kan şekerinde bir azalmaya yol açar.

Kan şekeri her zaman diyabet ile bağlantılıdır ve bu nedenle diyabetsiz bir yaşam için doğru kan şekeri seviyelerini korumak gereklidir.

14. Odaklanmayı sağlar.

Bir şarkının nakaratını tekrarlıyor veya aklınızda sürekli bir kaset döngüsü gibi çalınan zamanlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu tür durumlar beyninizin odak noktasında bir düşüş ile ilişkilidir. Yoga, her türlü zihinsel dikkat dağılmasını uzak tutmaya yardımcı olabilecek derin meditasyon içerir.

15. Kas gücünü inşa eder.

Bilimsel olarak, kaslarınızı germek gerginliği azaltır ve kas dokusunu oluşturur. Sırt ağrısı ve artrit riskinizi azaltmasının nedeni budur (K).

16. Son olarak karantina sürecini kafayı yemeden geçirmenizi sağlayabilir.

Yoga zihinsel enerjiyi artırmak için kullanılan güçlü bir araçtır. Yoganın önemli bir parçası olan meditasyon, zihni gevşetmeye, üzüntüyü ve endişeyi gidermeye yardımcı olur (K).

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..