Seyahat

Ramses’in, eşine aşkını göstermek için yaptırdığı tapınak: Ebu Simbel

Mısır’ın güneyindeki Asvan kenti yakınlarında bulunan Ebu Simbel Tapınağı, Eski Mısır Uygarlığına ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken görkemli bir eser. İşte Ebu Simbel Tapınağı hakkında bilgiler…

Efsaneye göre; Ramses-II, Nubya’daki isyancıları bastırmak için yaptığı sefer sırasında bir fili takip ederek Ebu Simbel’e ulaşır. Ramses, buraya iki tapınak yapmaya karar verir. Büyük tapınak dağın içi oyularak, 20 yılda yapılır. Kapısına da 4 dev boy Ramses heykeli yerleştirilir.

Küçük tapınak ise kraliçe Nefertari ve tanrıça Hathor’a adanır. Tapınağın yapılış amacı, Ramses’in eşine duyduğu aşkın ifadesi olmasının yanı sıra, ülkesi Mısır’ın düşmanlarına (Sudan) ne kadar güçlü olduğunu göstermek istemesiydi. Yüzlerce yıl sonra inşa edilen Asvan Barajı bölgesinde sular altında kalmaması için, Tapınak bulunduğu yerden şimdi olduğu yere taşınmıştı. Tapınak’ın şu anda olduğu yere taşınması, yekpare kayaların kesilip, sonra tekrar bir araya getirilmesiyle mümkün olmuştu.

Kayaların kesilmesinin heykellerin görünüşlerine zarar vermemesi için estetik cerrahlarından bilgi alınmış, yüzlerde iz kalmaması için kesilecek yerler hassasiyetle belirlenmişti. İçersinde bulunan tapınma taşına senede bir gün, Ramses’in doğum gününde(21 haziran) günışığı doğrudan gelmekteyken, Asvan Barajı’nın yapımı sırasında şimdi olduğu yere taşınmasından sonra 20 Haziranda tapınma odasına günışığı doğrudan geliyor. Baraj yapımı sırasında daha birçok tarihi eserin taşınması gerektiğinden, Mısır hükümeti yardım eden ülkelere eserlerin bir kısmını hediye etmişti. İspanya’ya hediye edilen Debod Tapınağı bunlardan birisi. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Sponsorlu İçerik

Sponsorlu İçerik
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..