Genel

Ünlülerin ‘Koronavirüsten Koruyor’ Diye Reklamını Yaptığı Ürünün Nasıl Sahte Çıktığına İnanamayaksınız!

Koronavirüs gibi ciddi bir konuda ünlülerin böyle bir fırsatçılığa alet olması inanılır gibi değil!

Koronavirüs gibi ciddi bir konuda ünlülerin böyle bir fırsatçılığa alet olması inanılır gibi değil!

KaynakKübra Sarıkaya – Mirhan Binici Tekno Safari

Sponsorlu İçerik

Dünya Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, ülkemizde de durumun ciddiyeti günden güne anlaşılıyor. Şu kriz ortamında bile işi fırsata çevirenleri gördük biliyorsunuz. Ama bunu sadece maske, kolonya ya da steril solüsyon satanlar yapıyor sanıyorsanız fena halde yanılıyorsunuz.

Şimdiki örneğimiz fırsatçılık mı yoksa dolandırıcılık mı siz karar verin! Tekno Safari sitesinin özel haberine göre No-Attack isimli sözde takviye edici gıda, “Koronavirüsten koruyor” denilerek epey bir insanı kandırmış. Asıl bomba şu ki, bu hapların tanıtımını ünlü isimler yapmış… Buyurun hayret edelim!

Sabahların Sultanı, anketlerdeki “en güvenilir isim” Seda Sayan, Instagram hesabından hapların tanıtımın işte böyle yapmış. Bilgileri kenardan okuduğunu da göreceksiniz…

Sponsorlu İçerik

Buyurun “dobralığı ile” ön plana çıkan magazin programı sunucusu Seda Akgül…

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu Seray Sever de burada…

Her magazin gündeminin içinde yer alan Seren Serengil de neden burada olmasın değil mi?

Ne gerek vardı bilemiyoruz ama Şeyma Subaşı da yine aynı ürünün reklamını yapmış Instagram'dan.

Sorgulayan bir sosyal medya kullanıcısının bu durum ilgisini çekince Tekno Safari ekibi başlamış araştırmaya. Önce web sitesindeki detaylara bakmışlar ve sitenin 16 Mart'ta açıldığı görülmüş. Daha da bombası, adres kısmında “YALAN DOLAN MAHALLESİ” ibaresinin bulunması. Sonrasında bunu düzeltmişler…

Tekno Safari'nin site incelemsiyle ilgili notu şöyle: “Web sitesinin teknik detaylarına ilişkin bugün yaptığımız araştırmada, site hakkında Google kaydının olmadığını gördük. Bunun sitenin şikayetler üzerine Google tarafından kapatılmaması için tercih edilen bir yol olduğunu öğrendik. Sitenin sadece mobil sürüm olarak, tek sayfa halinde yayınlanması da dikkat çeken bir diğer detay. Bu sitenin tamamen kısa süre içinde, belli ölçüde kazanç elde edip kapatılacağını destekleyen başka bir detay. Siteyle ilgili araştırma yapan teknik ekibimiz, tüm kayıtların gizli olduğunu ve bunun hayali bir firmaya işaret ettiğini tespit etti. Öte yandan site üzerinde yaptığımız incelemede, herhangi bir adres, telefon, mail vb. bilgilerin olmadığını gördük. Bu tür sitelerin sadece online satış yoluyla, tüketiciyle temas kurmadan çalıştığı bilinen bir husus. Böylece herkes tarafından bulunma ve şikayet edilmenin önüne geçmeye çalışıyorlar.”

Ekip, firma yetkililerine ulaşıp konuyu sorduklarında “Evet reklamlar başladık ama daha satışı yok” cevabını almış. Yetkiliden Tarım Bakanlığı izin belgeleri istenmiş “olur olur gönderelim” yanıtını almışlar ancak hiçbir belge ulaşmamış.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan uzun görüşmeler sonucu No Attack isimli bu takviye gıdaların bakanlıkta ürün kaydı olmadığı anlaşılmış. Ürünün reklamında yer alan bir doktora konuyu danışmak istediklerinde ise alınan cevaplar bir o kadar ilginç çünkü ortada cevap yok.

Doç. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu, Instagram hesabından “Ürünle hiçbir ilgim yoktur, bilginize” şeklinde bir paylaşım yaptıktan sonra araştırmacı ekip doktorun ofisini aramış. Ancak “hastası olduğu ve uygun olmadığı” gerekçesiyle görüşme yapılmamış.

“Corona dahil tüm virüslere karşı tam koruma” mesajıyla reklamı yapılan bu ürünün hiçbir kaydı yok, tekrar edelim. Bu da bir diğer deyişle tüketiciyi yanıltmak oluyor…

Şu an Koronavirüse karşı onaylanmış hiçbir klinik çalışma yok!

Trajikomedinin devamında, ürünün sanki kendi haberi yapılmış gibi yayınlanan “Basında” kısmının olması. Bu haberlerin hiçbiri, söz konusu ürünle alakalı değil.

Ünlü isimlerin, reklam ve tanıtımını yaptıkları ürünlerin güvenilirliğini sorgulaması bize göre şart. Üretici firmayı değil, onları tanıyan ve belki de inanan milyonlar var. Hele ki Koronavirüs gibi bela bi şeyle mücadale ettiğimiz şu günlerde bu sorumluluğu almak, binlerce kere düşünülmesi gereken bir şey. Umuyoruz ki bir daha böyle şeylere alet olmazlar!

Kübra Sarıkaya – Mirhan Binici'nin Tekno Safari'deki detaylı haberini okumanızı öneririz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..