Genel

Sahil ve Piknik Alanları Yasaklanıyor, Şehirlerarası Seyahatlere Kısıtlama Geliyor

İçişleri Bakanı Soylu, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye’de piknik alanları, ormanlar ve sahil kenarlarında yürümenin ve koşmanın yasaklanacağını açıkladı. Otobüs seyahatlerine de kısıtlama getirilecek.

İçişleri Bakanı Soylu, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye’de piknik alanları, ormanlar ve sahil kenarlarında yürümenin ve koşmanın yasaklanacağını açıkladı. Otobüs seyahatlerine de kısıtlama getirilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında yeni tedbirler alındığını açıkladı. 

Sponsorlu İçerik

NTV televizyonunda konuyla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Soylu, bu akşam ilgili genelgenin valiliklere gönderileceğini söyledi.

Yürümek, koşmak, balık tutmak yasaklanacak

Sponsorlu İçerik

Türkiye'de hayatın yüzde 80 durduğunu tespit ettiklerini söyleyen Bakan Soylu, “Bu geceden itibaren tüm Türkiye'de geçerli olmak üzere, mesire alanları, ormanlar, piknik alanları, sahil kenarları, yürümek, koşmak, spor yapmak, balık tutmak dahil yasaklanacak” şeklinde konuştu.

Otobüs seyahatleri izne bağlı olacak

Otobüs seyahatlerinin kısıtlanacağını söyleyen Soylu, “Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı olacak, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız” dedi.

12 belde ve köy karantinada

İçişleri Bakanı Türkiye'de 12 belde ve köyde karantina kararı alındığını da söyledi. 

Bunların Rize ve Kütahya'da olduğunu belirten Bakan, “Bazı köylerde veya beldelerde bulaşma riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize'de beş ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var” şeklinde konuştu.

Bakanın verdiği bilgilere göre, yaklaşık 19 bin 220 kişi karantina altında bulunuyor.

Genelge gönderildi, uygulama bu hafta sonu yürürlüğe girecek

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valilerine gönderdiği genelgeyle sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyette bulunmak yasaklandı.

Kararın duruma göre hafta içi de uygulanabileceği belirtildi. 

Kurala uymayanlara TCK’nın 195. maddesi veya Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun (UHK) 282. maddesi kapsamında işlem yapılacağı açıklandı. TCK’nın söz konusu maddesi iki aydan bir yıla kadar hapis cezası, UHK maddesi ise ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..