Genel

Koronavirüs | Dünya Genelinde Vaka Sayısı 588 Bin 960, Can Kaybı İse 26 Bin 928

Salgının yeni merkez üssü olarak nitelenen ABD'de vaka sayısı 100 bini aştı. Avrupa'da en fazla vakanın görüldüğü İtalya'da bir günde 969 can kaybı bildirildi. KKTC'de 15 bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye'de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan virüsle mücadele için yeni tedbir paketi açıkladı.27 Mart'ta Türkiye ve dünyadan öne çıkan gelişmeleri derledik…

Salgının yeni merkez üssü olarak nitelenen ABD'de vaka sayısı 100 bini aştı. Avrupa'da en fazla vakanın görüldüğü İtalya'da bir günde 969 can kaybı bildirildi. KKTC'de 15 bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye'de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan virüsle mücadele için yeni tedbir paketi açıkladı.

27 Mart'ta Türkiye ve dünyadan öne çıkan gelişmeleri derledik…

Dünya genelinde vaka sayısı 588 bin 960, can kaybı ise 26 bin 928

Sponsorlu İçerik

Vaka sayısı 588 bin 960’ı bulurken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 26 bin 928 oldu. 132 bin 440 kişi ise tedavi edildi.

Sponsorlu İçerik

Sağlık Bakanı, Türkiye'deki günlük koronavirüs tablosunun takip edilebileceği siteyi paylaştı

ABD'de vaka sayısı 100 bini aştı

Dünya genelinde Kovid-19 salgınının en fazla yayıldığı ülke haline gelen ABD’deki vaka sayısı 100 bini geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs ile mücadelede yeni tedbirleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Bilim Kurulu’nın tavsiyeleri doğrultusunda alınan yeni tedbir paketini açıkladı:

  • Şehirlerarası seyahatler bundan sonra Valilik iznine bağlı

  • Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma

  • Toplu ulaşımda seyrek oturma düzeni

  • Piknik alanları ve ören yerleri hafta sonu kapalı olacak hafta için toplu olarak bir arada bulunulmayacak

  • Askerler 14 gün karantina uygulaması ile celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacak

  • Yurt dışı uçuşları tamamen yasaklandı

  • Şehirlerde pandemi kurulları kararlar alacak

Bu tedbirlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli olmak üzere 30 büyük şehirde titizlikle uygulanması kararı alındı.

Detaylar için

Hafta sonları piknik, spor, yürüyüş ve balık tutmak yasaklandı

NTV canlı yayınında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, salgın nedeniyle Türkiye'de hayatın yüzde 80 oranında durduğunu, 12 belde ve köyün de şu ana kadar karantinaya alındığını söyledi.

Zorunlu haller dışında şehirlerarası otobüs yolcuğunun da kısıtlanacağını açıklayan Soylu, Türkiye’de piknik alanları, ormanlar ve sahil kenarlarında yürümenin ve koşmanın yasaklanacağını açıkladı.

Detaylar için

İtalya'da can kaybı 969 artarak 9 bin 134'e çıktı

İtalya'da koronavirüs vaka sayısı 86 bin 498'e, ölü sayısı ise 969 artarak 9 bin 134'e yükseldi.

Ülkede 5 hafta önce başlayan Kovid-19 salgınına ilişkin başkentteki Sivil Savunma Genel Müdürlüğünde her akşam düzenlenen basın toplantısında günlük verileri, Acil Tedarik Komiseri Domenico Arcuri açıkladı. 

Görünmez bir düşmana karşı mücadele ettiklerini belirten Arcuri, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 66 bin 414'e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların toplam sayısının ise 86 bin 498'e çıktığını duyurdu.

Arcuri, dün 10 bin 361 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının bugün 589’luk artışla 10 bin 950 olduğunu kaydetti. 

Domenico Arcuri, ölü sayısının son 24 saatte 969 kişi daha artarak, 9 bin 134'e yükseldiğini belirtti. Arcuri’nin açıkladığı ölü sayısı, 5 haftadır koronavirüs acil durumundaki ülkede en yüksek günlük ölü sayısı oldu. 

Komiser Arcuri, bugün 136 yeni yoğun bakım ünitesi sağladıklarını açıklayarak, halktan kurallara uymaya devam etmelerini istedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu 17:30'da toplandı

Toplantı sonrasında saat 19:15’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapacak.

KKTC’de 15 yerleşim yerinde sokağa çıkma yasağı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Dipkarpaz bölgesinde bir servis şoföründe koronavirüs pozitif çıkması ile çok sayıda vaka tespiti üzerine yerleşim yerlerinde 7 gün boyunca tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KKTC Başbakan Ersin Tatar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bakanlar Kurulumuz, COVID19’a karşı mücadele kapsamında yürütülen çalışmaların daha etkin yürütülmesi için, bugün saat 14.00’ten başlamak üzere aşağıda belirtilen yerleşim yerlerinde 7 gün boyunca kısmi sokağa çıkma yasağı kararını, tam sokağa çıkma yasağı seviyesine yükseltmiştir. Sokağa çıkma yasağı uygulanacak yerleşim yerleri, Ziyamet, Balalan, Esenköy, Yeşilköy, Gelincik, Boltaşlı, Derince, Taşlıca, Avtepe, Adaçay, Yenierenköy, Sipahi, Kuruova, Kaleburnu, Dipkarpaz'dır” dedi.

Rize'de bir belde ve dört köy karantina altına alındı

Rize'nin Kendirli Beldesi ile Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının tavsiyesi üzerine karantina altına alındı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs testi pozitif çıktı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Johnson'ın 'hafif belirtiler' gösterdiği ve kendisini karantinaya aldığı, koronavirüs salgınına karşı mücadelede hükümete başkanlık etmeye devam edeceği belirtildi.

İspanya'da ölü sayısı 4 bin 858'e çıktı

İspanya'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı düne göre 769 artarak 4 bin 858'e çıktı.

İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 378'e yükseldi

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 144 kişi artarak, 2 bin 378'e yükseldi.

Yurt dışında 50 Türk koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakanlığı Covid-19 Koordinasyon ve Destek Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşma sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarıyla ilgili soru üzerine Kıran, “Maalesef sayı artıyor. Bugün itibarıyla bize intikal eden bilgilere göre 8 farklı ülkede 50 vatandaşımızı virüs sebebiyle kaybetmiş bulunuyoruz. Keza dünyanın farklı ülkelerinde sonuçları pozitif çıkan vatandaşımız var. 151 vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Onların durumlarını da yakından takip ediyoruz.” diye konuştu.

KPSS sınavları Eylül'de yapılacak

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tarihlerini açıkladı.

Aygün, “Sınav tarihleri gözden geçirildi ve yeniden düzenlendi. YKS, MEB'in önereceği müfredat ve kazanımlara göre olacak” dedi.

KPSS Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül'de, Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 6 Eylül'de yapılacak.

Macaristan’da iki haftalık kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Macaristan hükümeti, Cumartesi gününden itibaren iki hafta sürecek sokağa çıkma kısıtlamalarına gidileceğini açıkladı. Başbakan Viktor Orban, kısıtlamalar çerçevesinde sadece alışveriş ve bedensel aktivitelere izin verileceğini, yakın temasa ise müsamaha gösterilmeyeceğini belirtti. Orban, kuralları ihlal edenler hakkında yasal işlem yapılacağını sözlerine ekledi. Ülkede şu anda 300 kişide virüs tespit edildi, 10 kişi de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya: “65 yaş ve üstü 50 bin vatandaşımıza 6 hafta gıda yardımı yapacağız”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya koronavirüs önlemleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Pazartesi'den itibaren 65 yaş ve üstü 50 bin kişiye gıda yardımı yapacaklarını söyledi.

65 yaş üstü vatandaşlar çin 'Vefa sosyal destek grupları' kurduklarını belirten Yerlikaya şöyle devam etti:

“İstanbul Vefa Hizmetleri kapsamında 65 yaş ve üstü, maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 50 bin vatandaşımıza 6 hafta boyunca gıda kolisi ulaştıracağız. 300 bin gıda kolisi hazırladık, Pazartesi gününden itibaren ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Koliler 'Getir' adlı mobil uygulama tarafından vatandaşlarımıza evlerinde teslim edilecek.”

Vali Yerlikaya Getir firmasının bu hizmeti ücretsiz yerine getireceğini açıkladı.

Güney Afrika'da ilk ölüm vakaları görüldü

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi Afrika'da da ölümlere yol açıyor. Yeni tür koronavirüsünün neden olduğu Covid-19 hastalığı sebebiyle Güney Afrika Cumhuriyeti'nde iki kişi hayatını kaybetti. Güney Afrika Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, virüs bulaşan insan sayısının Cuma günü itibarıyla bini geçtiği belirtildi. Perşembe günü ise 927 kişinin enfekte olduğu duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı koronavirüsle ilgili son verilerin yer aldığı bilgilendirme sitesi açtı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, koronavirüsle ilgili son verilerin yer aldığı bilgilendirme sitesi açtı.

Sitede Türkiye ve dünyadaki son veriler güncellenerek açıklanıyor. Sitede tanı, iyileşenler ve ölüm oranı yer alıyor.

ABD Başkanı Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'le telefonda görüştü: “Birlikte, yakından çalışıyoruz”

Koronavirüs vaka sayısının Çin'i geçtiği ABD'nin Başkanı Donald Trump, Çin Devlet başkanı Şi Jinping'le telefonda görüştüklerini ve birlikte, sıkı bir çalışma içinde olduklarını açıkladı.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada “Çin Devlet Başkanı Şi ile çok iyi bir görüşmeyi tamamladım. Dünyamızın büyük bölümünü tahrip eden KoronaVirüs'ü detaylı şekilde konuştuk. Çin birçok şey yaşadı ve virüse dair güçlü bir anlayış kazandı. Birlikte, yakın bir çalışma içindeyiz. Saygı duyuyorum!” yazdı.

THY, New York seferlerini durdurdu

ABD'nin New York kentinde koronavirüs vakalarının artmasının ardından Türk Hava Yolları (THY) kente uçuşları 17 Nisan tarihine kadar iptal ettiğini duyurdu. THY, ABD'nin Chicago ve Washington şehirlerine düzenlediği seferlerine ise devam edecek.

Dün neler yaşanmıştı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..