Genel

Koronavirüs Canlı Blog | Son 24 Saatte İtalya’da 662, Fransa’da 365 Can Kaybı

Koronavirüs salgınında tüm dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini geride bırakırken, salgın İran'de 2 bin 234 kişinin ölümüne neden oldu. Rusya'da ülke dışına yapılacak tüm uçuşlar askıya alındı.Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri canlı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz…

Koronavirüs salgınında tüm dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini geride bırakırken, salgın İran'de 2 bin 234 kişinin ölümüne neden oldu. Rusya'da ülke dışına yapılacak tüm uçuşlar askıya alındı.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri canlı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz…

Fransa'da 24 saatte 365 can kaybı

Sponsorlu İçerik

Ülkede son 24 saatte salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 365 artışla bin 696’ya yükseldi.

Sponsorlu İçerik

İtalya'da son 24 saatte ölü sayısı 662 artarak 8 bin 165'e yükseldi

İtalya’da son 24 saatte koronavirüsten 662 kişinin hayatını kaybetmesiyle, toplam ölü sayısı 8 bin 165’e yükseldi. 

Son 24 saatte kayıtlara geçen ölüm sayısı düne göre az da olsa düşüş gösterdi. Dün bu sayı 683 olarak açıklanmıştı.

Ülkede bugüne kadar tespit edilen vaka sayısı da 80 bin 539’a ulaştı. 

Toplam vaka sayısı düne göre yüzde 8.2 yükselmiş oldu.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 500 bini aştı

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki bilgiye göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 500 bin 542'ye ulaştı.

En fazla vaka görülen ülke, 81 bin 285 vakayla salgının ortaya çıktığı Çin olurken; onu 74 bin 422 vakayla ABD, 74 bin 386 vakayla İtalya izledi.

56 bin 197 vakanın görüldüğü İspanya, 41 bin 519 vakanın görüldüğü Almanya, 29 bin 406 vakanın görüldüğü İran, 25 bin 233 vakanın görüldüğü Fransa ve 11 bin 712 vakanın görüldüğü İsviçre, vaka sayıları 10 bini aşan ülkeler oldu.

Salgın nedeniyle dünya genelinde 22 bin 334 kişi hayatını kaybetti.

Telekonferans yöntemiyle yapılan G20 liderler zirvesi sona erdi

G20 liderlerinin telekonferans yöntemiyle koronavirüsle mücadele konusunu ele aldıkları zirve sona erdi. Zirvenin ardından yazılı bir açıklama yapıldı.

  • Daha önce eşi benzeri görülmemiş Covid-19 pandemisi, dünyanın ne kadar iç içe geçtiğinin ve kırılganlıklarının güçlü bir anımsatıcısı oldu. Virüs, sınır tanımıyor. Bu pandemiyle dayanışma ruhu içerisinde şeffaf, güçlü, eşgüdüm içerisinde, geniş çaplı ve bilime dayanan bir mücadele yürütülmelidir. 

  • Pandeminin ekonomik ve sosyal zararlarını en aza indirmek, küresel büyüme yeniden canlandırmak, piyasalardaki istikrarı korumak ve direnci güçlendirmek için elden gelen her şeyi yapmaya ve mevcut politika araçlarını kullanmaya kararlıyız. Pandeminin ekonomik ve sosyal zararlarını en aza indirmek, küresel büyüme yeniden canlandırmak, piyasalardaki istikrarı korumak ve direnci güçlendirmek için elden gelen her şeyi yapmaya ve mevcut politika araçlarını kullanmaya kararlıyız. 

  • Pandeminin sosyal, ekonomik ve mali etkilerine karşı belirli mali politikalar, ekonomik önlemler ve teminat planları kapsamında küresel ekonomiye 5 trilyon dolardan fazla bir fon sağlıyoruz. Pandeminin sosyal, ekonomik ve mali etkilerine karşı belirli mali politikalar, ekonomik önlemler ve teminat planları kapsamında küresel ekonomiye 5 trilyon dolardan fazla bir fon sağlıyoruz.

Çin, yabancıların ülkeye girişini 'geçici olarak' yasakladı

Çin, yurt dışı kaynaklı vakalardaki artış nedeniyle yabancılara “geçici olarak ülkeye giriş yasağı” getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, söz konusu giriş yasağının koronavirüs salgınını önlemek için geçici bir tedbir olduğu ve pazar günü uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

Açıklamada, ikamet izni ve vize serbestisi bulunan yabancıların da ülkeye girişinin geçici olarak durdurulacağı kaydedildi.

Hollanda’da hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 78 kişi artarak, 434'e çıktı

Hollanda Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsü (RIVM), Kovid-19 ile ilgili bilgileri güncelledi. 

RIVM'den yapılan açıklamada, son 24 saatte 315, şimdiye kadar ise toplam 2 bin 151 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, salgında dün 356 olan ölü sayısının 434'e, 6 bin 412 olan vaka sayısının da 1019 artışla 7 bin 431'e çıktığı bildirildi.

Güney Kore koronavirüs vakalarını izleyebilmek için yurt dışından gelenlerin telefonlarına bir uygulama yüklemesini zorunlu kıldı

Güney Kore koronavirüs vakalarını izleyebilmek için yurt dışından gelenlerin telefonlarına bir uygulama yüklemesini zorunlu kıldı, aksi tadirde vatandaşlar hakkında yasal işlem yapılacağı, yabancıların ise sınır dışı edileceği açıklandı.

Söz konusu uygulamayı cep telefonlarına indiren kişiler, belirtilerini günlük olarak uygulamaya giriyor, yetkililer de uygulama üzerinden vakaları takip ediyor.

Ülkeye gelen yabancılar da 14 günlük tecrit uygulamasını yerine getirmek zorunda.

Hükümet sınırlarını açık tutmakta kararlı görünüyor, ancak bu riski de beraberinde getiriyor.

Bugün ülkedeki 100 yeni koronavirüs vakasının yarısından fazlasının yurt dışından gelen kişiler olduğu açıklandı. Avrupa’dan ülkeye gelen herkese koronavirüs testi uygulanıyor, ABD’den gelen kişilerle ilgili de kurallar sıkılaştırıldı.

Çin'den koronavirüse karşı uluslararası işbirliği çağrısı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping G20 zirvesinde koronavirüs salgınıyla mücadelede uluslararası işbirliği çağrısı yaptı. 

Videokonferans yoluyla yapılan zirvede Şi küresel tedarik zincirlerinin ayakta tutulması gerektiğini söyledi. 

Şi G20 zirvesine katılan ülkelerden gümrükleri düşürmelerini, ticaret engellerini kaldırmalarını ve mal alışverişini kolaylaştırmalarını istedi. 

Çin'in dünya ekonomisinin istikrara kavuşması için elinden geleni yapacağını belirten Şi ithalatı ve yurtdışındaki yatırımlarını artıracaklarını ifade etti.

G-20 ülkelerini Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu oluşturuyor.

İspanya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4.000’i aştı

İspanya’dan gelen son veriler ülkede son 24 saatte 655 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

Böylece ülkede hayatını kaybeden toplam kişi sayısı 4.089’a çıktı. Çarşamba günü virüs nedeniyle hayatını 738 kişi kaybetmişti. Ülkedeki toplam vaka sayısı 56.188

YÖK Başkanı: “Üniversitelerde bahar döneminde uzaktan eğitim yapılacak”

YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik” dedi.

Saraç, bu yöntemlerle sunulamayacak program, ders ve uygulamalı derslerin yaz aylarında tamamlanacağını söyledi.

YÖK Başkanı Saraç, YKS'nin 25-26 Temmuz'da yapılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu'dan sokağa çıkma yasağı açıklaması: 'Gerekirse tedbirleri yükseltebiliriz'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgınına ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, sokağa çıkma yasağına ilişkin soruya “Gerekirse tedbirleri yükseltebiliriz. Daha üst tedbirler almamız gerekiyorsa alırız” yanıt verdi.

İran'da koronavirüs kaynaklı can kaybı 2 bin 234'e yükseldi

İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülke genelinde 157 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının 2 bin 234'e çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının da 2 bin 389 artarak 29 bin 406'ya ulaştığı bilgisini verdi.

Almanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 198'e yükseldi

Koronavirüs salgını Almanya'da da yayılmaya devam ediyor. Robert Koch Enstitüsü'nden yapılan açıklamada salgın son 24 saat içinde 4 bin 995 kişiye daha bulaşarak 36 bin 508 kişinin enfekte olmasına yol açtı. Aynı süre içerisinde 50 kişi daha yaşamını yitirdi, böylece Almanya'da koronavirüsten can kayıpları 198'e yükseldi.

Kütahya'ya giriş çıkışlarda ateş ölçümü yapılıyor

Kütahya Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında, kentin giriş ve çıkış noktalarında trafiğin yoğun olduğu saatlerde sürücü ile yolcuların ateş ölçerle ateşlerine bakılmasına karar verdi.

Polisin durdurduğu sürücülere, UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) görevlilerince ateş kontrolü yapıldıktan sonra şehirler arası seyahat edip etmedikleri ve kentte kalıp kalmayacakları soruluyor.

Rusya ülke dışına tüm uçuşları askıya aldı

Korona salgını nedeniyle önlemlerini artıran Rusya, yarından itibaren ülke dışına yönelik tüm uçak seferlerini iptal etme kararı aldı. Rus haber ajansı TASS'ın aktardığı bilgiye göre uçak seferleri sadece ülke dışındaki Rus vatandaşlarının Rusya'ya getirilmeleri için gerçekleştirilecek. Yasak, iç hat seferlerini etkilemiyor.

ABD'de ölenlerin sayısı bini aştı

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının bini aştığı belirtildi.

Dünyada salgının en etkili olduğu ülkelerden biri haline gelen ABD'de, Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, yaklaşık 12 saat önce 55 bin 238 olan vaka sayısı 13 bin 334 artarak 68 bin 572'ye, 802 olan ölü sayısı da 236 artarak 1038'e çıktı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Belediye ve il genel meclisi toplantıları Temmuz'a kadar ertelendi

İçişleri Bakanlığı, 81 İl valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında ek bir genelge gönderdi.

Genelge ile valilikler ve kaymakamlıklarca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesini istendi.

Dün neler yaşanmıştı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..