Genel

Koronavirüs Canlı Blog | Dünya Genelinde Can Kaybı 10 Bini Geçti

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri canlı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz….

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri canlı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz….

Dünya genelinde can kaybı 10 bini geçti

Sponsorlu İçerik

Fransız haber ajansı AFP’nin yetkililerden aldığı bilgiye göre bugün itibarıyla tüm dünyada Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 10 bin 80 olarak kayıtlara geçti. 

  • Ölümlerin 5 bin 168’i Avrupa ülkelerinde meydana geldi. 

    Sponsorlu İçerik
  • İtalya 3 bin 405 ölümle yeni koronavirüsün tüm dünyada en büyük can kaybına yol açtığı ülke durumunda. 

  • İspanya’da koronavirüs vakalarının sayısı 20 bini geçerken ölü sayısı bini geçti. Ancak yetkililer virüsün yayılma hızının İspanya’da düşüş gösterdiğini belirtiyor. 

  • Almanya’da ise Robert Koch Enstitüsü’nün verdiği bilgilere göre 13 binden fazla insan virüse yakalanırken 31 kişi hayatını kaybetti. 

  • Asya ülkelerinde ise koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 431. Ölümlerin 3 bin 248’i Çin’de, 1433’ü ise İran’da meydana geldi.

New York ve Kaliforniya'da 'Evde kalın' talimatı

New York Valisi Andrew Cuomo, zaruri işlerde görev almayan çalışanların yüzde yüzünün evde kalmak zorunda olduğunu, sadece zaruri iş yerlerinin açık kalacağını açıkladı.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da, eyalet genelinde yaşayan 40 milyon kişiyi kapsayacak “Evde kalın” talimatı yayınladı. 

Buna göre eyalet genelindeki tüm alışveriş merkezleri, mağazalar ve dükkanların kapatılması kararı verilmiş oldu. 

Halkın da acil durumlar dışında sokağa çıkmaması isteniyor.

Amerika'da ülke genelindeki vaka sayısı 15 bine yaklaşırken ölü sayısı da 200'ü aşmış durumda.

Sağlık Bakanlığı’ndan 81 ile koranavirüs genelgesi: Acil olmayan ameliyatlar durduruldu

Sağlık Bakanlığı, 81 ile koronavirüs salgınına ilişkin genelge gönderdi. Genelgede aciliyeti olmayan ameliyatların uygun bir tarihe ertelenmesi istendi.

Detaylara buradan erişebilirsiniz.

Bavyera'da sokağa çıkmaya kısıtlama getirildi

Almanya genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceği tartışmaları sürerken Bavyera eyaleti, sokağa çıkmaya yönelik ek kısıtlamalar getirdi. Eyalet Başbakanı Markus Söder, ilk etapta iki hafta geçerli olmak üzere kamusal yaşamın “neredeyse tamamen” durdurulacağını söyledi. Bavyera'da vatandaşlar işe, doktora ya da alışverişe çıkmak için evlerini terk edebilecek. Gruplar oluşturmak yasaklanırken ihlallere yüksek para cezaları uygulanacağı bildirildi. İnsanlar aile fertleriyle birlikte, diğer insanlarla temas kurmamak şartıyla yürüyüş ya da koşu amaçlı dışarı çıkabilecek.

Belediyeler hiçbir gerekçeyle abonelere yönelik su kesintisi uygulamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “koronavirüs önlemleri” genelgesine göre belediyeler, hiçbir gerekçeyle abonelere yönelik su kesintisi uygulamayacak.

Ayrıca belediyelerce, koronavirüs önlemleri kapsamında geçici olarak faaliyetleri durdurulan iş yerlerine bu süre boyunca kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

Hollanda’daki süpermarketlerde yaşlılar için alışveriş saati kondu

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Hollanda’da süpermarketler, koronavirüs salgını nedeniyle risk grubunda olan 60 yaş ve üzeri yaşlılar için özel alışveriş saati uygulaması başlattı.Ülkenin en yaygın süpermarket zinciri Albert Heijn, Pazartesi’den Cuma’ya kadar her sabah kapılarını 07:00’de açacak. 70 yaş ve üzerindeki müşteriler, 1 saat boyunca alışveriş yapabilecek.Yaşlıların güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmesi için, 1 saat boyunca içeriye başka müşteri alınmayacak.Süpermarket zinciri Jumbo da, bazı şubelerinde Pazartesi’den Cumartesi’ye kadar her sabah 07:00 – 08:00 saatleri arasında sadece 60 yaş ve üzeri müşterilere hizmet verecek.

İspanya'da vaka sayısı 20 bine dayandı

İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısının 1.002'ye, vaka sayısının da 19 bin 980’e çıktığını duyurdu.

İran’da ölü sayısı 1.433’e çıktı

İran’da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı arttı. Çin ve İtalya’nın yanı sıra salgından en kötü etkilenen ülkelerden biri olan İran’da 149 yeni ölümle birlikte ölenlerin sayısı bin 433’e ulaştı. İran Sağlık Bakanlığı yetkilileri virüse yakalananların sayısını ise 19 bin 644 olarak açıkladı.

Sebze ve meyve satışına koronavirüs önlemi: Ürünler seçilmeden satılacak

Koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında ambalajsız satılan sebze ve meyvelerin tüketicilerle seçilmeden satılacağı açıklandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca da gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacağını açıkladı.

Almanya'da bir günde 3 bine yakın yeni vaka

Almanya'da salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü, koronavirüsle ilgili güncel gelişmeler hakkında bilgi verdi. Enstitü Başkanı Lothar Wieler, Almanya’da salgına yakalananların sayısının bir günde 2 bin 958 artarak 14 bine çıktığını açıkladı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda görevli hakimin eşinde koronavirüs tespit edildi

İstanbul Çağlayan'daki Adalet Sarayı'ndaki 6. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görevli bir hakimin eşinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine, mahkeme personelinin karantinaya alındığı açıklandı.

DHA'nın haberine göre hakimin eşinin dün yapılan koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından hakim ile kalem personeli ve hakim ile temasta bulunan tüm personel sağlık kuruluşlarına gönderildi ve ardından evlerinde karantinaya alındı.

Koronavirüs nedeniyle at yarışları ertelendi

Koronavirüsün Türkiye'de görülmesinin ardından alınan önlemler kapsamında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli at yarışlarının ertelendiğini duyurdu.

İngiltere’de 65 bin emekli doktor ve hemşire göreve çağrılıyor

İngiltere’de koronavirüs salgınıyla mücadeleye yardımcı olmaları için 65 bin emekli doktor ve hemşire göreve çağrılmaya başlandı.

Üst düzey yetkililer, son sınıfta olan tıp ve hemşirelik öğrencilerine de görev verilebileceğini belirtiyor.

Hindistan'da toplu taşıma kısıtlandı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, tüm yurttaşlarına evde kalma çağrısı yaptı ve toplu taşıma seferlerini kısıtlama kararı aldı.

Halkın büyük bir kısmı seyahat etmek için toplu taşımayı kullanıyor.

Punjab eyaletinde bütün toplu taşıma seferleri durdurulurken başkent Delhi’de metrolar kalabalık durakları pas geçmeye başladı.

Mumbai’de kentin en önemli ulaşım hatlarından yerel trenlerin de önümüzdeki günlerde durdurulacağı konuşuluyor. Eyalet Başbakanı Uddhav Thackeray “trenleri boş görmek istediğini” söylüyor.

Çin'de yeni vakasız ikinci gün

Koronavirüsün ilk kez ortaya çıktığı Çin’de iki gündür yeni vakaya rastlanmadı. Çin Ulusal Sağlık Dairesi’nden yapılan açıklamada, ülke içinde ikinci günde de hiçbir yeni vakaya rastlanmazken, Çin’e yurtdışından gelen 39 vatandaşta virüs tespit edildiği bildirildi. Çin'e yurtdışından gelenler 14 gün karantinada kalmak zorunda. Çin'de şimdiye dek toplam 80 bin 967 koronavirüs vakası kayıtlara geçirildi. Ölü sayısı ise 3 bin 248 olarak açıklandı.

Türkiye'de açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek toplantı ve aktiviteler, koronavirüs sebebiyle nisan ayı sonuna kadar ertelendi

Ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenecek, bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı veya aktiviteler, nisan ayı sonuna kadar ertelendi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu'nun mezkur hastalığın ülkemizde yayılımının önlenmesine dair tavsiyeleri hasebiyle; ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü, bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantıların veya aktivitelerin nisan ayı sonuna kadar ertelenmesi uygun görülmüştür.”

Dünya genelinde koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı 10 binin üzerine çıktı

Çin'de başlayan ve 170'ten fazla ülkeye yayılan koronavirüs, 245 binden daha fazla kişiye bulaştı. Dünya genelinde ölü sayısı da 10 binin üzerinde.

Ölü sayısı, son iki günde 2 binden fazla arttı.

Dün neler yaşanmıştı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..