Genel

İETT’de 9,1 Milyon TL’lik Vurgun: Biri Kanada’ya Kaçtı, Diğer Şüpheli Aranıyor

İETT Muhasebe Finansman Müdürlüğü'nde çalışan iki memurun, 2016 ile 2020 yılları arasında şirketi 9,1 milyon lira dolandırdığı ortaya çıktı. Kurumla ilgisi bulunmayan 104 kişinin hesabına tazminat ödemesi gönderen iki şüpheliden birinin, 23 Haziran seçimlerinden bir gün sonra istifa ederek Kanada'ya kaçtığı tespit edildi. Diğer şüpheli ise aranıyor.

İETT Muhasebe Finansman Müdürlüğü'nde çalışan iki memurun, 2016 ile 2020 yılları arasında şirketi 9,1 milyon lira dolandırdığı ortaya çıktı. 

Kurumla ilgisi bulunmayan 104 kişinin hesabına tazminat ödemesi gönderen iki şüpheliden birinin, 23 Haziran seçimlerinden bir gün sonra istifa ederek Kanada'ya kaçtığı tespit edildi. Diğer şüpheli ise aranıyor.

'Sahte evrakla zimmete para geçirme' yolsuzluğu, ihbar sonucunda ortaya çıkarıldı

Sponsorlu İçerik

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İETT'de 2016 ile 2020 yılları arasında iki çalışan tarafından 'sahte evrakla zimmete para geçirme' yolsuzluğu ortaya çıkarıldı. 

Sponsorlu İçerik

10 Aralık 2019'da yapılan bir ihbar sonucunda, iki memurun karıştığı öne sürülen yolsuzluk ile ilgili yapılan incelemede, bir dizi usulsüzlük tespit edildi. İETT Genel Müdürü’nün talimatı ile 13 Aralık 2019 tarihinde Teftiş Kurulu tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

9,1 milyon lira, 'tazminat' adı altında kurumla ilgisi olmayan kişilere aktarılmış

Teftiş Kurulu tarafından yapılan incelemede, Savaş I. ve Ahmet K. adlı memurların, 2016 ile 2020 yılları arasında kurumla alacak verecek ilişkisi bulunmayan 104 kişinin hesabına, 'tazminat ödemesi' olarak 9 milyon 127 bin 540 lira aktardığı ortaya çıktı.

Bu paranın 6 milyon 13 bin 509 lirasının Savaş I., 3 milyon 114 bin 31 lirasının ise Ahmet K. tarafından aktarıldığı belirlendi.

23 Haziran seçimlerinden bir gün sonra istifa edip Kanada'ya kaçtı

Usulsüzlüğün tespitinin ardından Savaş I. ve Ahmet K. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.
İETT memurlarından Ahmet K.’nın, 23 Haziran 2019 İstanbul seçiminin ertesi günü kurumdan istifa ederek Kanada’ya yerleştiği ve vatandaşlık aldığı tespit edildi. 

Savaş I. hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Ancak Savaş I.’nın yakalanamadığı ve arandığı öğrenildi.

İETT, 3,5 milyon lirayı geri aldı

İncelemenin ardından, hesaplarına para aktarılan kişilerle ilgili olarak da suç duyurusunda bulunuldu.

104 kişiye haciz tebligatı gönderen İETT, şu ana kadar 3,5 milyon lirayı geri aldı. 

Ayrıca olayda sorumluluğu bulunan yöneticiler hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. 2002 yılından beri İETT’de çalışan Savaş I.’nın memuriyetle ilişkisi kesildi. Sorumluluğu ve ihmali bulunan Mali Hizmetler Daire Başkanı ile iki şube müdürü görevden alındı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..