Genel

Hayatı Durduran Koronavirüs Nedeniyle Zarar Görüp Batağın Eşinde Olan ve Para Kazanmaya Başlayan Sektörler Hangileri?

Kaybeden varsa illa ki kazanan da olur… Kaynak:https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/coro…

Kaybeden varsa illa ki kazanan da olur…

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/coro…

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle birçok ülke ya tam karantina koşullarını uygulayarak sokağa çıkma yasağı ilan etti ya da kısmi yasaklarla tedbirler aldı.

Durum böyle olunca da “ekonominin durumu ne olacak?” sorusunu sormaya başladık.

Sponsorlu İçerik

Koronavirüsle birlikte tahmin ettiğiniz gibi birçok sektör zarar görürken birçok sektör de kazanmaya başladı. Peki bu sektörler hangileri? Zarar gören ve görecek olan sektörler şu şekilde;

Sponsorlu İçerik

1. ULAŞIM: Ülkeler gerek hava gerekse kara ulaşımını en aza indirdikleri ya da tamamen durdukları için en büyük zararı ulaşım sektörü görüyor. Bu koşullarda en çok havayolu şirketleri etkileniyor.

2. TURİZM: Seyahat acentaları, oteller, restoranlar bu koşullarda zarar görüyor. İnsanlar seyahat etmekten korktukları için evlerine kapandı. Bu nedenle de turizm sektöründe büyük bir çöküş yaşanıyor ve yaşanacak.

Uzmanlar,11 Eylül 2001 saldırısı sonrası en büyük krizi yaşayabileceğini belirtiyor.

3. FUARCILIK: Koronavirüs nedeniyle de fuarlar tek tek iptal ediliyor. Yaz aylarında birçok fuar açılıyordu fakat gidişata göre yazın düzenlenecek olan fuarlar da iptal edilecek. Bu sektörü de zor günler bekliyor.

4. EĞLENCE: Kalabalık ortamlarda bulunulmaması gerektiği için aklınıza gelebilecek bütün eğlence etkinlikleri iptal edildi. Tiyatro, konser, sinema camiası da zarar görüyor, görecek.

5. YEMEK: Artık insanlar dışarıda yemek yemeyi tercih etmiyor. İnsanlar istese de tercih edemiyor zaten. Bildiğiniz gibi Türkiye'de de kafe, restoran gibi alanlar geçici bir süre kapatıldı.

6. SPOR: Binlerce insanın bir arada bulunduğu spor müsabakalarının birçoğu iptal edildi ya da seyircisiz oynanıyor.

7. KÜRESEL DAĞITIM AĞI OLAN ŞİRKETLER: Bu şirketler de virüs nedeniyle zor günler geçiriyor. Ülkeler arası sevkiyat yapılamıyor.

8. PETROL ŞİRKETLERİ: Koronavirüs nedeniyle ham petrol fiyatları hızla değer kaybetmeye başladı. Uçakların ve gemilerin çalışamaması büyük oranda petrol şirketlerini etkiledi.

9. BANKACILIK: İş yerleri kapandığı için insanlar para kazanamıyor e haliyle de borçlarını, kredilerini ödeyemiyor. Bu da bankacılık sektörünü zor duruma sokuyor.

Koronavirüs nedeniyle zarar görmeyen hatta daha çok kazanmaya başlayan sektörler de şu şekilde;

10. DEZENFEKTAN VE HİJYEN ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİ: Koronavirüs nedeniyle bu üreticiler epey kazanmaya başladı. Kolonya, dezenfektan, sabun, temizlik malzemelerine olan talep arttı. Hatta üreticiler talebi karşılamakta zorlanmaya bile başladı.

11. KORUYUCU TULUM VE ELBİSELER: Haliyle koruyucu kıyafetler de bu süreçte önemli. İlaçlama yapanlar ve sağlık çalışanları en çok bu ürünlere ihtiyaç duyuyor. Sadece tuluma değil maske ve eldivene de olan talep artış gösterdi.

12. ECZANE VE İLAÇ ŞİRKETLERİ: İnsanlar Koronavirüsten korunmak için eczanelere akın ediyor. Reçetesiz ilaçları stoklayanlar bile var.

13. GIDA ÜRETİCİLERİ: Evlerinde kendilerini karantinaya alanlar ya da ileride daha kötü günlerin yaşanacağını düşünenler ilk olarak soluğu marketlerde aldı. Talep artışı olduğu için stoklar kısa sürede tükeniyor.

14. İNTERNET PLATFORMLARI: Evlerinde vakit geçirmeye başlayan insanlar, elbette sinemaya gitmek yerine internet üzerinden film, dizi izlemeyi tercih ediyor.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..