Genel

Çılgın Proje Salgın Dinlemedi: Kanal İstanbul İçin İlk İhale Yapıldı

Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan tarihi Dursunköy ve Odabaşı köprülerinin taşınarak yeni bir yerde inşa edilmesi işi için bugün ihaleye çıkıldı. 

Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan tarihi Dursunköy ve Odabaşı köprülerinin taşınarak yeni bir yerde inşa edilmesi işi için bugün ihaleye çıkıldı. 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'çılgın proje' olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesi için bugün ilk ihaleye çıkıldı. 

Sponsorlu İçerik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek proje etki alanında yer alan Başakşehir'deki tarihi Odabaşı Köprüsü ve Arnavutköy'deki tarihi Dursunköy Köprüsü'nün yeniden yapım işi için, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'nde ihale düzenlendi.

5 firma katıldı

Sponsorlu İçerik

5 firmanın katıldığı ihalede Artuklu Mimarlık'ın teklifi geçersiz sayılırken, Mukarnas Mimarlık 500 bin lira, Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira, Safir Jeoteknik 507 bin lira, Altıparmak Mimarlık 408 bin lira teklif etti.

Tarihi köprüler sökülerek taşınacak

Hazırlanan teknik şartnamede, işin amacı “Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir'deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy'deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması” olarak belirtildi.

Köprü civarında kazı çalışmaları yapılarak, köprülerin başlangıç ve bitiş noktalarının tespit edilmesini içeren şartnamede yüklenici firma köprünün sökümü, yapı elemanlarının taşınması, yeniden yapılması ve eksik bölümlerinin tamamlanması işlerini yapacak.

İhalenin, her gün yüzlerce kişiye tanı konan koronavirüs salgınının konuşulduğu bugünlerde sessiz sedasız yapılması ise sosyal medyada tepki çekti.

İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul'u 'bir cinayet projesi' olarak nitelendirmişti.

Belediye, hukuka aykırı olduğunu söylediği ÇED raporunu geçtiğimiz ay yargıya taşımıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..