Genel

Aile Hekimleri Federasyonu Başkanı: ‘Koronavirüs Karantinasına Alınan Aile Hekimlerinin Maaşı Kesiliyor’

Aile Hekimleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, koronavirüse yakalanan ya da şüphe nedeniyle 14 gün karantinaya alınan aile hekimlerinin maaşlarının çalışamadıkları gün oranında kesildiğini söyledi. 

Aile Hekimleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, koronavirüse yakalanan ya da şüphe nedeniyle 14 gün karantinaya alınan aile hekimlerinin maaşlarının çalışamadıkları gün oranında kesildiğini söyledi. 

Fotoğraf: Sözcü

Sponsorlu İçerik

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Sezen, aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarına diğer sağlık personeli gibi aylık maaş ödenmediğini, onun yerine aylık çalışılan gün sayısı, kayıtlı nüfus sayısı, gebe sayısı, bebek sayısı gibi faktörlere göre katsayılarla hesaplanan hak ediş ödemesi yapıldığını söyledi. Bu şekilde ödeme yapılması nedeniyle ciddi mağduriyet yaşadıklarını belirten Sezen, salgın sürecinde ise mağduriyetin en üst seviyeye çıktığını söyledi.

'Vekil bul' deniyor

Sponsorlu İçerik

Birçok aile hekiminin hastalık sebebiyle normal mesaisini yapamadığını anlatan Sezen şöyle konuştu: “Böylesine bir dönemde bile yerlerine çalışacak hekim ya da aile sağlığı elemanı bulmaları isteniyor. Bulamazlarsa çalışamadıkları gün kadar kesiliyor.”

“Paramızın kesilmesi onurumuzu kırıyor”

Sezen, “Hekimler olarak hayatımızı ortaya atıp görev yaparken virüse yakalandık diye adeta cezalandırır gibi paramızın kesilmesi onurumuzu kırıyor” dedi.

Bakan ‘Aile hekimlerine gidin’ demişti

Diken'in aktardığına göre Sağlık Bakanlığı, 2 Mart’ta aldığı kararla bu tarihten 14 gün öncesine kadar, riskli sayılan ülkelerde bulunan öğrenci ve çalışanların pasaportları ile aile hekimlerine başvurmaları halinde 14 gün izinli sayılmalarının önünü açan bir karar almıştı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu da aile hekimlerinin elinde ‘korona’yı tespit edecek tanı kiti bulunmadığını, hastalığın sağlık çalışanlarına bulaşmasını önleyecek koruma malzemelerinin de bakanlık tarafından kendilerine verilmediğini belirterek, bu kararın hastalığın daha da yayılmasına yol açabileceğine dair uyarmıştı.

Son olarak İstanbul’da en az 24 aile hekimi ve sağlık çalışanında koronavirüsü tespit edildiği öne sürülmüştü.

Federasyon 'Bu haksızlığı kabul etmiyoruz' başlığıyla yayınladığı bildiride “Salgın döneminde Aile hekimlerinden ücret kesintisi vicdani mi?” diye sordu

Aile hekimlerine yönelik uygulama sosyal medyanın da gündeminde

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..