Genel

65 Yaş Üstüne Sokağa Çıkma Yasağı: İhtiyaçlar İçin Sosyal Destek Grubu Oluşturulacak

İçişleri Bakanlığı, bu gece 24.00'ten itibaren 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmalarının, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmalarının sınırlandırıldığını bildirdi. 65 yaş üstünün ihtiyaçları için sosyal destek grubu oluşturulacak.

İçişleri Bakanlığı, bu gece 24.00'ten itibaren 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmalarının, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmalarının sınırlandırıldığını bildirdi. 65 yaş üstünün ihtiyaçları için sosyal destek grubu oluşturulacak.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “21 Mart Cumartesi saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları sınırlandırıldı.” denildi.

Sponsorlu İçerik

81 il valiliğine “65 yaş” genelgesi gönderildi

Sponsorlu İçerik

Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olan vatandaşların bugün saat 24.00’dan ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.

 Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak

İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacağı belirtildi.

Kolluk birimleri ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olacak

Genelgede ayrıca 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için 112, 155 ve 156 numaralarını araya bilecekleri söylenerek şu ifadelere yer verildi:

“İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacak. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecek.”

Sağlık Bakanı: “Sokağa çıkma sınırlandırmasına uyun”

Türk Hava Yolları da 65 yaş ve üstü yolcularına uçuşları yasakladı

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda 65 yaş üstü yolculara bir süre uçuş yaptırılmayacağını duyurdu..

Koronavirüs nedeniyle en fazla ölüm riski taşıyan kesimin 65 yaş ve üstü olduğu biliniyor.

Bu nedenle özellikle yaşlıların evlerinde kalması isteniyordu.

Son günlerde yaşlı vatandaşların uyarıları dikkate almayarak dışarı çıktıkları görülüyordu.

Bugün Ankara ve İzmir belediyeleri 65 yaş üzeri ücretsiz toplu taşıma hizmetlerini askıya aldıklarını açıklamıştı.

Sosyal medyada karar için ne dediler?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..