Genel

1.4 Milyar Dolar Kazandılar: Çin’den Mart Başından Bu Yana 4 Milyar Maske İhracatı

Çin, koronavirüs salgının dünyaya yayılması ile beraber 1 Mart tarihinden bu yana 1.4 milyar dolarlık tıbbi malzeme ihracatı yaptı. Ülke bir aylık süreçte salgının yayıldığı yerlere 3,86 milyar maske ihraç etti. 

Çin, koronavirüs salgının dünyaya yayılması ile beraber 1 Mart tarihinden bu yana 1.4 milyar dolarlık tıbbi malzeme ihracatı yaptı. Ülke bir aylık süreçte salgının yayıldığı yerlere 3,86 milyar maske ihraç etti. 

Sputnik'in aktardığı bilgiye göre, koronavirüsün patlak verdiği ilk ülke konumundaki Çin, pandeminin yayıldığı ülkelere 1 Mart tarihinden beri 3.86 milyar maske, 37.5 milyon koruyucu kıyafet, 16 bin solunum cihazı, 2.84 milyon test kiti ihraç ettiğini duyurdu.

Sponsorlu İçerik

Çin gümrük yetkilileri, bu kapsamdaki tıbbi malzeme ihracatının 1.4 milyar dolar değerinde olduğunu açıkladı.

Sponsorlu İçerik

Yetkililer siparişlerin 50'den fazla ülkeye gönderildiğini belirtti.

Çin, tıbbi malzemelerin kalitesiyle ilgili açıklama yaptı.

Hollanda geçen hafta Çin'den aldığı 1.3 milyon maskeden 600 binini kalite standartlarına uymadığı gerekçesiyle geri göndermişti. 

Çinli yetkililer ise 'imalatçının bu maskelerin cerrahi amaçlı olmadığını açıkça bildirdiğini' söyledi.

İspanya geçen hafta bu konuda ruhsatı olmayan Çinli bir şirketten aldığı binlerce hızlı test kitini güvenilmez olduğu gerekçesiyle geri yollamıştı. 

Çinli yetkililer ise tıbbi malzemelerin bozuk çıktığına dair şikayetlerin medya tarafından yansıtılışının 'gerçekleri tüm boyutlarıyla yansıtmadığı' açıklamasını yaptı.

Tıbbi malzeme gönderilen ülkelerin standartlarına uyulacağına ilişkin düzenleme.

Ticaret Bakanlığı yetkilisi Jiang Fan, “Çin'in diğer ülkelerden farklı standartlarının ve farklı kullanım alışkanlıklarının olması gibi birçok etken sözkonusu. Kaliteyle ilgili şüphelerin nedeni yanlış kullanım bile olabilir” dedi. 

Dışişleri Sözcüsü Hua Çunying, Batı medyasına, 'Çin'den ithal edilen tıbbi malzemeleri siyasete alet etmemesi ve aksaklıkları abartmaması' yönünde pek çok çağrı yaptı.

Pekin, bu hafta başında, ihraç edilen koronavirüs tıbbi donanımlarıyla ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmayı da ihmal etmedi. Böylece ürünlere hem Çin hem de gönderilecekleri ülkelerin ruhsat standartlarını yerine getirmeleri şartı getirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..