Biattv Medya Grubu https://biattv.com Tarafsız Medya Grubu Thu, 05 Dec 2019 17:00:06 +0300 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3 161332899 Erdoğan’ın açacağı Cambridge Camisi Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi https://biattv.com/dunya/erdoganin-acacagi-cambridge-camisi-avrupanin-ilk-cevre-dostu-camisi.html https://biattv.com/dunya/erdoganin-acacagi-cambridge-camisi-avrupanin-ilk-cevre-dostu-camisi.html#respond Thu, 05 Dec 2019 17:00:06 +0000 https://biattv.com/dunya/erdoganin-acacagi-cambridge-camisi-avrupanin-ilk-cevre-dostu-camisi.html Avrupa'nın ilk çevre dostu camisi olan Cambridge Merkez Camisi'nin inşasına giden sürecin temeli 2008'de atıldı.Kilise veya evlerden dönüştürülen ...

The post Erdoğan’ın açacağı Cambridge Camisi Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olan Cambridge Merkez Camisi’nin inşasına giden sürecin temeli 2008’de atıldı.

Kilise veya evlerden dönüştürülen dört mescit ihtiyaca cevap veremez hale gelince kentteki Müslüman öğrenciler, Cambridge Üniversitesi İslami çalışmalar öğretim görevlisi Dr. Timothy Winter’a başvurdu.

17 yaşında Müslüman olduktan sonra Abdulhakim Murad adını alan Winter, dünyaca ünlü sanatçı Yusuf İslam’la bu projeyi Başbakanlık yaptığı dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ileterek destek istedi.

Murad önderliğinde başlayan projede, 2009’da arazi satın alındı. Türkiye Diyanet Vakfının önayak olduğu ve toplamda 10 binden fazla kişi veya kurumun bağış yaptığı projeye asıl desteği veren Türk kurumları oldu. Katar Ulusal Fonu da bağışçılar arasında yer aldı.

TASARIMI YARIŞMAYLA BELİRLENDİ

Projede, İslam dininin estetiği, sanat anlayışı, Hz. Peygamber’in yaşam tarzı ve doğanın korunmasına verdiği önem esas alındı.

Bu esaslar çerçevesinde bir yarışma düzenlenerek tasarımı belirlenen caminin, bahçe, sütunlu giriş, avlu, abdesthane ve ibadet alanından oluşmasına karar verildi.

“9-16. Yüzyıllar Arasında İslam Medeniyetinde Bilimsel Miras” adlı kalıcı bir sergiye de ev sahipliği yapan cami, sadece bu sene aldığı 9 ödül ile de dikkat çekti.

DOĞAL MALZEMELER KULLANILDI

Nisan 2019’da büyük ölçüde tamamlanan ve bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği caminin bahçesinin tasarımında İslami geleneklere bağlı kalınırken, binanın da doğa dostu olmasına büyük önem verildi.

Çoğunlukla ahşap ve mermer gibi doğal malzemelerin kullanıldığı cami, ayrıca sıfır karbon ayak izi özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Yağmur suları depolanıyor, güneş enerjisinden elektrik üretiliyor
Caminin imamı Ali Tos, AA muhabirine, caminin özelliklerini ve camiye olan yoğun ilgiyi anlattı.

İngiltere’de çok yağmur yağdığına işaret eden Tos, “Camimizin çatısındaki tertibatla yağmur sularını toplayıp bahçemizde dikmiş olduğumuz fidanları sulamakta kullanıyoruz. Ayrıca lavabolarımızın temizliğinde kullanılıyor, yağmur suları hiçbir şekilde burada israf edilmiyor.” dedi.

Tos, caminin elektriğinin, kış aylarında yaklaşık yüzde 30’unun yaz aylarında ise yüzde 40’ının çatıya yerleştirilen güneş enerjisi panelleri sayesinde üretildiğini kaydetti.

SICAK HAVA, SU VE ZEMİN ISITMASINDA KULLANILIYOR

Caminin doğaya zarar vermeden kendini idame ettiren bir projenin ürünü olduğunu vurgulayan Tos, “Çatımızda hava sıcaklığını ısıya dönüştüren bir sistem bulunuyor. Böylece yukarıdaki en ufak bir ısı dalgası emilerek aşağıda bulunan büyük tanklarımızdaki suların ısıtılmasında kullanıyor. O suları da zemin ısıtmasında ve abdesthanelerdeki sularda kullanıyoruz.” ifadesini kullandı.

İÇERİDE OKSİJEN AZALDIĞINDA SICAK HAVADAN ÜRETİLEN TEMİZ HAVA VERİLİYOR

Tos, ayrıca sensörler sayesinde içerideki oksijen miktarının azalması veya sıcaklığın artması durumunda yukarıdaki bölmelerden sıcak havanının çekilip, duvarlara gizlenmiş boşluklardan içeriye temiz hava verildiğini söyledi.

Duvarlarda pencere bulunmamasına dikkat çeken Tos, “Bunun temel amaçlarından biri insanların ilgisini namaza yöneltmek. Yine çevre dostu özelliğinden dolayı yukarıdan ışık almak ve güneş ışınlarını doğrudan cami içerisine yansıtmak için pencereler kubbe şeklinde caminin tavanına yerleştirildi.” ifadelerini kullandı.

“BEKLEME LİSTESİNDE CAMİYİ GÖRMEK İSTEYEN 2 BİN KİŞİ VAR”

Caminin büyük ilgiyle karşılandığını kaydeden Tos, sadece camiyi görüp, içeride namaz kılmak için kente gelenler olduğunu ayrıca gayrimüslimlerin de camiyi çok merak ettiğini dile getirdi.

Tos, “Ziyaretçi listesi dolmuş durumda. 2 bin kişi sırada bekliyor. Her sabah buraya Müslüman ya da gayrimüslim, çoğunlukla da gayrimüslim ziyaretçilerimiz geliyor ve caminin özelliklerini öğreniyorlar, İslam’la ilgili bilgi sahibi oluyorlar. Artık ziyaretçi başvurularını durdurduk.” diye konuştu.

“NİYETİYLE BİLE DESTEK VERENLER SEVAP KAZANACAK”

Tos, camiyi ziyaret edenlerin aynı zamanda İslam’ı ve İslam’ın estetik anlayışını da öğrendiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Gayrimüslim ziyaretçilerimiz, dostlarımız, komşularımız, Müslümanlardan daha fazla. Bu camiye yatırım yapan, bu camiye destek veren hatta yardım etme niyetinde bile olanlar, burada İslam’ı kabul edecek ya da kabul etmese bile İslam’la ilgili yanlış algıların önüne geçebilecek kişiler, dolayısıyla sevap kazanacaklar. Bundan eminim.”

DESTEK VERENLER

Cami projesinin belli bir bakış açısına hapsedilmediğinin altını çizen Tos, “Bu proje, bütün insanların katkı sağlayabileceği, doğru ve iyilik adına herkesin içerisinde bulunabileceği bir proje. Yusuf İslam bu projede, Şeyh Abdulhakim Murad bu projede, Diyanet İşleri Başkanlığımızdan Doktor Selim Argun hocamız bu projede. Sayın İbrahim Kalın bu projede. Biz burada iki imam olarak çalışıyoruz. Biri Bosnalı bir de Türkiye’den gelen benim.” dedi.

Tos, “bir ümmet camisi” olarak nitelendirdiği camide, tüm Müslümanların yan yana saf tuttuğunu sözlerine ekledi.

The post Erdoğan’ın açacağı Cambridge Camisi Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/dunya/erdoganin-acacagi-cambridge-camisi-avrupanin-ilk-cevre-dostu-camisi.html/feed 0 16566
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye açıklaması https://biattv.com/dunya/yunanistan-basbakani-micotakisten-turkiye-aciklamasi.html https://biattv.com/dunya/yunanistan-basbakani-micotakisten-turkiye-aciklamasi.html#respond Thu, 05 Dec 2019 16:48:04 +0000 https://biattv.com/dunya/yunanistan-basbakani-micotakisten-turkiye-aciklamasi.html NATO liderleri toplantısı için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ...

The post Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye açıklaması appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
NATO liderleri toplantısı için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin Yunan basınına değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, “son dönemde Türkiye’nin hareketlerinden kaynaklanan tüm meseleleri masaya yatırdığını” belirterek “Bunlarla ilgili farklılıklar kaydedildi. İki taraf, savunma bakanlıklarının güven artırıcı önlemlerle ilgili görüşmelerinin devam etmesi konusunda anlaştı.” dedi.

Miçotakis, görüşmeyle ilgili Yunan siyasi parti liderlerini bilgilendirmek üzere Dış Politika Yüksek Konseyi’nin acilen toplanması talimatını verdiğini vurgulayarak, “Yunan halkını temin ederim ki Türkiye ile ilişkilerde zorluklar vardı, halen var ve var olacak. Ancak iki tarafta da iyi niyet olduğunda bunlar aşılabilir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Libya arasında Akdeniz’de yetki alanları sınırlandırmasına ilişkin imzalanan anlaşmaya da değinen Miçotakis, uluslararası hukuku ihlal eden uluslararası anlaşmaların, NATO’nun iş birliği ilkesiyle bağdaşmadığını savundu.

Miçotakis, “Ülkemiz komşularından iyi komşuluk ilişkilerini ve bölgesel güvenliği tehlikeye sokan açıklama ve hareketlerden kaçınarak Yunanistan’ın egemenlik haklarına saygılı olmalarını bekliyor.” diye konuştu.

The post Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye açıklaması appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/dunya/yunanistan-basbakani-micotakisten-turkiye-aciklamasi.html/feed 0 16564
Sahte çantalar fiyatlarıyla şaşırtıyor https://biattv.com/ekonomi/sahte-cantalar-fiyatlariyla-sasirtiyor.html https://biattv.com/ekonomi/sahte-cantalar-fiyatlariyla-sasirtiyor.html#respond Thu, 05 Dec 2019 16:36:04 +0000 https://biattv.com/ekonomi/sahte-cantalar-fiyatlariyla-sasirtiyor.html Yeşilköy'deki sosyete pazarında satılan ünlü marka taklidi çantaların fiyatları 2 bin 600 liraya kadar çıkarken, cüzdanlar ise 70 ile 650 lira ...

The post Sahte çantalar fiyatlarıyla şaşırtıyor appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
Yeşilköy’deki sosyete pazarında satılan ünlü marka taklidi çantaların fiyatları 2 bin 600 liraya kadar çıkarken, cüzdanlar ise 70 ile 650 lira arasında alıcı buluyor. Dünyaca ünlü iki İtalyan markasının çantalarının orjinallerinin fiyatı 40-80 bin lira arasında.

Ünlü İtalyan markalarının özel tasarım çantalarının orjinallerinin fiyatı ise 250 bin lirayı buluyor. Orijinal fiyatı 10 bin lira olan çantanın taklidi pazardaki fiyatı ise 800 lira ile bin 200 lira arasında değişiyor. Cüzdanın fiyatı ise pazardaki fiyatı 650 lira olurken, orjinalinin fiyatı 3 bin euronun üzerinde.

Pazar alışverişine çıkan kadınlar ise fiyatların pazar için çok yüksek olduğunu söylüyor. Esnaf ise Arap turistlerin daha çok ilgi gösterdiğini belirtiyor.

“ŞOK DİYORUM BU FİYATA”

Pazara çıkan bir kadın, Çantaya o kadar para vermem” derken, yanındaki arkadaşı ise Birebir replika, verilmez o kadar” dedi. Bir başka kadın ise “Şok diyorum bu fiyata. Az önce bir şey sordum 900 lira, dedi inanamadım. Pazar için gerçekten çok yüksek fiyatlar. Bu tür şeyleri alabilenler için mağazadan almak daha doğru” şeklinde konuştu. Bir başka kadın ise indirimleri takip ederek mağazadan almayı tercih edeceğini söyledi.

“MÜŞTERİ MARKA İSTİYOR”

Pazar esnafı Cemal Akkaya, “Alan memnun, satan memnun, müşteri marka istiyor” derken Recai Şentürk ise Arap müşterilere dikkat çekerek, “Araplar olunca satışlar iyi” şeklinde konuşuyor.

“ÜNLÜ SANATÇILARIN ÇOĞU KULLANIYOR”

Modacı Muammer Ketenci, sahte çantaların yapıldığı hammaddelere dikkat çekerek, “Yapıldığı yerler var, kalite kalite. Bazen bakıyorsunuz, ünlü bir markanın çantasını birisi yapmış 50 liraya satıyor, bir tanesi yapmış 500 liraya satıyor, bir tanesi yapmış 5 bin liraya satıyor. Bunlar kullandıkları işçiliklerden, makinalardan, suni ve gerçek derilerden birebir replikalarını yapıyorlar hazırlıyorlar. ’Ünlü bir sanatçı çantaya 80 bin lira ödedi’ denilmişti. Halbuki onun orijinali normalde 3 bin dolardı. Ünlü sanatçıların çoğu replika kullanıyor. Hiçbirinin elinde 40 bin liralık, 80 bin liralık ürünler yok. Orjinallerinde, boyu 12 santime 21 santim olan el çantalarında fiyatlar 40 bin liradan başlıyor. En ufak erkek cüzdanları 8 bin lira, 20 bin lira. Vitrindekileri görünce Muammer Ketenci olarak benim bile kanım donuyor. Küçücük bir cüzdan 18 bin lira, çanta büyüdüğü zaman 60-65 bin liraya falan çıkıyor” dedi.

“BU TEZGAHÇILARIN ONLARI ÜZMEYE HAKKI YOK”

Sahte ürünlere olan ilgi konusunda ise Ketenci, “Özeniyor, 40-50 bin liraya kullanılanı görünce, o da gidiyor, 300 liraya 500 lirayı 6 ayda topluyor sonra replikayı alıyor. Ama bu onu o kadar mutlu ediyor ki Bu kadınları üzüyorlar, bence, bu bir üzüntü; pazarda kadının 3-5 bin liraya çanta görmesi ve onu alamaması, çünkü onun butiği orası. Bu çantayı alamayınca evine üzgün dönüyor. Bu tezgahçıların onları üzmeye hakkı yok. Bence devletin el atması gerekiyor. Bunları toplattırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

The post Sahte çantalar fiyatlarıyla şaşırtıyor appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/ekonomi/sahte-cantalar-fiyatlariyla-sasirtiyor.html/feed 0 16562
Son dakika… Yunan gemisine saldırı… Kaçırıldılar https://biattv.com/dunya/son-dakika-yunan-gemisine-saldiri-kacirildilar.html https://biattv.com/dunya/son-dakika-yunan-gemisine-saldiri-kacirildilar.html#respond Thu, 05 Dec 2019 16:24:04 +0000 https://biattv.com/dunya/son-dakika-yunan-gemisine-saldiri-kacirildilar.html 3 Aralık'ta saldırıya uğrayan Yunanistan'a ait gemideki 19 kişilik mürettebatın fidye için kaçırıldığı bildiriliyor.Hong Kong bayraklı Nave ...

The post Son dakika… Yunan gemisine saldırı… Kaçırıldılar appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
3 Aralık’ta saldırıya uğrayan Yunanistan’a ait gemideki 19 kişilik mürettebatın fidye için kaçırıldığı bildiriliyor.

Hong Kong bayraklı Nave Constellation ham petrol tankeri 2 milyon varil üzerinde petrol taşıyan gemi Yunan gemicilik şirketi Navios Tankers Management tarafından işletiliyordu.

The post Son dakika… Yunan gemisine saldırı… Kaçırıldılar appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/dunya/son-dakika-yunan-gemisine-saldiri-kacirildilar.html/feed 0 16559
Bakan Pekcan: Esnaf için model oluşturduk https://biattv.com/ekonomi/bakan-pekcan-esnaf-icin-model-olusturduk.html https://biattv.com/ekonomi/bakan-pekcan-esnaf-icin-model-olusturduk.html#respond Thu, 05 Dec 2019 16:12:05 +0000 https://biattv.com/ekonomi/bakan-pekcan-esnaf-icin-model-olusturduk.html Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafın maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde ...

The post Bakan Pekcan: Esnaf için model oluşturduk appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafın maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi modelini oluşturduk.” dedi.

Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın açılışı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile 171 kooperatifin temsilci ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Pekcan, ATO Congresium’daki fuarın açılışında yaptığı konuşmada, amaçlarının kooperatiflerin üretim kapasitesini artırmak olduğunu belirterek, fuarın, hem iç hem de dış ticarette daha fazla pay sahibi olunmasını sağlamak için yürüttükleri çalışmaların önemli bir aşamasını oluşturduğunu söyledi.
Türkiye’de yaklaşık 49 bin kooperatif ve 6 milyon kooperatif ortağı bulunduğuna işaret eden Pekcan, kooperatiflerin çeşitli konularda 40’a yakın alanda faaliyet gösterdiklerini bildirdi.

Pekcan, kooperatif birliklerinin ekonominin büyümesine de katkı sağladıklarını ifade ederek, bu fuar vesilesiyle her bölgeden başarı kazanmış kooperatiflerin ürün ve hizmetlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklarını dile getirdi.

Bakanlığın 12 bin kooperatif ve 1,5 milyon kooperatif ortağına hizmet verdiğine dikkati çeken Pekcan, hedeflerinin kooperatiflerin ekonomide ve ihracattaki gücünü artırmak olduğunu, bu yönde ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Pekcan, kooperatiflerin ekonomik yönü kadar sosyal yönü de güçlü işletmeler olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle vurguladığı ‘insanı merkeze alan büyüme’ modeline de en elverişli sistem kooperatif modelidir. Kooperatifler aynı zamanda istihdam ve istikrarın da teminatıdır. Üreticinin tüketiciye aracısız ulaşabildiği kooperatifler maliyetlerin azaltılması açısından da büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz, kooperatifçiliğin özünü oluşturan dayanışma ruhuna, kültürel birikime ve tecrübeye fazlasıyla sahiptir. Kooperatifçilik kültürümüzde var olan imecenin ve ahiliğin günümüzde tüzel kişilik kazanmış halidir. Bakanlık olarak hedefimiz, sadece kooperatif sayımızı artırmak değil, bu birikim üzerine kurumsal yapısı güçlü, çağın ekonomik koşullarıyla uyumlu, dünya standartlarında kooperatifler kurmaktır. Türkiye Kooperatifler Fuarı programını da bu doğrultuda hazırladık.”

TÜRKİYE KOOPERATİFÇİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI HAZIR

Bakan Pekcan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kooperatiflerin rolü ve öneminin her geçen gün arttığını belirterek, sağlam bir altyapıya ve tecrübeye sahip ülke kooperatifçiliğini, çağın imkanlarıyla daha ileri noktalara taşımak için Bakanlık olarak önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Bakanlık olarak, ilk kez yürütülen bir çalışmayla kooperatifçilikle ilgili birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacak ve kooperatifçiliğin ivme kazanmasına yardımcı olacak Türkiye Kooperatifçilik  Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırladıklarını dile getiren Pekcan, tarım satış kooperatif ve birliklerinin profesyonel yönetime ve etkili denetime geçmeleri yönünde yasal değişiklikler yaptıklarını söyledi. Pekcan, esnaf ve sanatkarın kara gün dostu olan kredi ve kefalet kooperatiflerinin ülke ekonomisinde önemli bir unsur haline geldiğini vurgulayarak, “Şu ana kadar 564 bin 309 esnafımıza 40 milyar lira kredi kullandırmış bulunuyoruz. Bunun sadece 21 milyar lirasını bu sene 10 ay içinde verdik.” dedi.

KOOPERATİF BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULUYOR

Kooperatiflerin işlemlerini kolaylaştırmak ve ülke ekonomisindeki sektör büyüklüğünü ölçebilmek için Kooperatif Bilgi Sistemi’ni oluşturduklarını anlatan Pekcan, sistemi günün koşullarıyla güncelleyerek aktif hale getireceklerini, bütün kooperatiflerle ilgili üretim bilgilerine bu sistem üzerinden ulaşılabilir olunacağını bildirdi.

Pekcan, Kooperatifçilik Sektör Analizi çalışmalarının da sürdüğüne dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafımızın maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde çalıştık ve Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi modelini oluşturduk. Bakanlık olarak kadınlarımızın iş gücüne katılımının artırılmasına katkı sağlayan kadın kooperatiflerine de özel önem veriyoruz. 3 binden fazla ortağı bulunan 217 kadın kooperatifimiz aracılığıyla bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Bu sene 14 ilde bin 600 kadınımıza eğitim verdik.”
Bakan Pekcan, kooperatiflerin ihracata yönlendirilmesini de çok önemsediklerini dile getirerek, son yıllarda tarım ürünleri ihracatında kooperatiflerin rolünün arttığına işaret etti.

KOOPERATİF OTOBÜSÜ YOLA ÇIKIYOR

Geçen yıl Sosyal Kooperatifçilik Treni uygulamasını başlattıklarını söyleyen Pekcan, “Şimdi daha geniş kitlelere ulaşabilmek için Kooperatifçilik Otobüsümüzü geliştirdik. Artık trenin olmadığı yollara da kooperatifçilik otobüsümüzle ulaşacağız.” dedi.

Fuarda 171 kooperatifin yanı sıra kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün temsilcileri ve e-ticaret firmalarının da yer aldığına dikkati çeken Pekcan, fuar kapsamında kooperatiflerin perakende sektörünün temsilcileriyle, e-ticaret temsilcileri ve yurt dışından gelen alım heyetleriyle birebir görüşmelerini sağlayacaklarını ifade etti. Pekcan, bu görüşmelerin koordinasyonu için 4 gün boyunca Bakanlığın uzmanlarından oluşan geniş bir kadronun fuarda bulunacağını bildirdi.

Pekcan, fuarın içeriğini, dijital pazarlama eğitimleriyle, dünyadan kooperatifçilik örnekleriyle Türkiye’den ilham verici kooperatif hikayelerinin, iç ve dış ticareti geliştirme yöntemlerinin anlatılacağı panellerle renklendirmeye çalıştıklarını belirterek, fuarda çocuklar için özel olarak yazılan kooperatifçilik konulu çocuk oyununun sahneleneceğini, atölye çalışmaları yapılacağını kaydetti.

OKTAY’A KOOPERATİFÇİLİK ONUR ÖDÜLÜ

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a Kooperatifçilik Onur Ödülü’nü takdim etti.

Fuar kapsamında, resmi iletişim sponsoru TRT’nin Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın elinden aldı.
“Kadın girişimi” alanında Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifine,”e-ticaret” alanında Gül-Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine, “yenilikçilik” alanında Huğlu Av Tüfekleri İmali ve Alım Satım Küçük Sanat Kooperatifine, “çevre duyarlılığı” alanında Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliğine, “ihracat” alanında Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine, “sosyal sorumluluk” alanında da Tomurcuk Eğitim Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifine yılın kooperatifi ödülü verildi.

Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrencilerin arasında düzenlenen kooperatif temalı resim yarışmasında dereceye girenler de ödüllerini Oktay’dan aldı.

The post Bakan Pekcan: Esnaf için model oluşturduk appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/ekonomi/bakan-pekcan-esnaf-icin-model-olusturduk.html/feed 0 16557
Nebati: Büyüme hedefimiz yüzde 5 https://biattv.com/ekonomi/nebati-buyume-hedefimiz-yuzde-5.html https://biattv.com/ekonomi/nebati-buyume-hedefimiz-yuzde-5.html#respond Thu, 05 Dec 2019 16:00:05 +0000 https://biattv.com/ekonomi/nebati-buyume-hedefimiz-yuzde-5.html Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, uluslararası kuruluşların Türkiye'nin 2020'ye ilişkin büyüme beklentisinin yüzde 3 olduğunu ...

The post Nebati: Büyüme hedefimiz yüzde 5 appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, uluslararası kuruluşların Türkiye’nin 2020’ye ilişkin büyüme beklentisinin yüzde 3 olduğunu belirterek, “Ancak bizim hedefimiz yüzde 5. Uluslararası kuruluşların birçoğunun da önümüzdeki yıl büyüme rakamlarını tekrar düzenleyeceğine dair inancım çok yüksek.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Girişimci ve İş Adamları Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Cool Reklam iş birliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi devam ediyor.

Zirvede konuşan Nebati, daha önce Türkiye’nin büyümesine ilişkin olumsuz görüş bildiren uluslararası kuruluşların Türkiye’nin büyümesine ilişkin beklentilerini sürekli revize ettiğini belirterek, büyümedeki hızlı değişimin 2019’a ilişkin beklentileri pozitife dönüştürdüğünü söyledi.
Nebati, 2020’ye ilişkin büyüme beklentilerin de değiştiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, bu işle en çok ilginen kuruluşlar gelecek yıl Türkiye’nin 2020’de yüzde 3 büyümesini bekliyor ancak bizim hedefimiz yüzde 5. Türkiye’yi rahat bırakın zaten kendiliğinden yüzde 5 büyür. Uluslararası kuruluşların birçoğunun da önümüzdeki yıl büyüme rakamlarını tekrar düzenleyeceğine dair inancım çok yüksek.”

Son bir yılda enflasyonda ve faiz oranları gibi ekonomik göstergelerde yaşanan iyileşmelerden bahseden Nebati, ihracatın sürekli arttığını, cari açığın azaldığını hatta 5,9 milyar dolarlık cari fazla verildiğini, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 88’lere kadar yükseldiğini anlattı.
Nebati, Türkiye’nin savunma sanayisinde gösterdiğini başarılardan bahsederek, Suriye’de kararlı tutumuyla hem sahada hem de masada gücünü gösterdiğini bildirdi.

Geçen yıl katıldığı toplantılarda verdiği iyimser mesajlara, tabiri caizse, bıyık altından gülündüğünü, dile getiren Nebati, sözlerini şöyle tamamladı:
“Dolar, döviz, enflasyon, faiz konusunda rahat olun, bunu önümüzdeki yıl konuşmayacağız’ dediğimde bakışlardan tepkileri çok iyi anlıyordum. Şimdi geçen yıl söylediğimiz, bu yıl gerçekleşen ve şu anda ülkemizin geldiği pozisyon itibarıyla da ortaya koyduğu performansla tekrar aynı şeyi söylüyorum; Rahat olun.”

“DÜNYA TİCARETİNDEN ALDIĞIMIZ PAYI ARTIRMALIYIZ”

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise, dünya ticaret hacminin 19,3 trilyon dolar olduğunu kaydederek, ticaret hacmindeki büyüme oranı son yıllara kadar yüzde 4’ler düzeyinde iken dünya Ticaret Örgütü tarafından bu yıl için beklentinin son olarak yüzde 1,2 olarak açıklandığını anımsattı.
Dünya ticaretindeki ve ekonomideki yavaşlamadan bahseden Turagay, “Dünya ekonomisi, dünya ekonomisinin ve ticaretinin büyüme hızı yavaşlıyor.” diye konuştu.

Turagay, Çin başta olmak üzere Asya Pasifik ülkelerinin ABD ve Avrupa’ya karşı daha hızlı büyümesine değinerek, ABD’nin Çin’e karşı verdiği dış ticaret açığından, Çin-ABD arasındaki ticaret savaşından bahsetti.

Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payın binde 9 olduğunu aktaran Turagay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani dünya ticaretinden aldığımız pay çok düşük. Bunu artırmamız gerekiyor. Bunun için de daha önceki dönemlerde de başlatılan ancak şu anda üzerinde daha çok durduğumuz katma değerli ve yüksek teknolojili ürün ihracatını artırmak istiyoruz. Çünkü yüksek teknolojili ürün ihracatının toplam ihracatımız içindeki payı sadece yüzde 3,5’ler düzeyinde. OECD’de bu ortalama yüzde 14’ler düzeyinde.”

“ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRMEYİ BAŞARDIK”

Turagay, Türkiye’nin ekonomik açıdan çok büyük potansiyel taşıdığını belirterek, “Geçen yıl karşı karşıya kaldığı çok büyük ataklara rağmen Türkiye,
dirençli duruş, kararlılık ve açıklanan paketlerle enflasyonu yüzde 25-30’lardan tek haneli seviyelere kadar indirmeyi başardı.” diye konuştu.

Art arda yaşanan negatif rakamlardan sonra üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyüme sağlandığını dile getiren Turagay, son çeyrekte daha yüksek büyümenin görüleceğini söyledi.

Turagay, ekonomik verilerin de bunu desteklediğini kaydederek, bu konuda olumlu gelişmelerle ilgili bazı örnekleri paylaştı.

Türkiye’nin önünde duran avantajlardan bahseden Turagay, dış yatırımlara ihtiyacı olan Türkiye’nin dijital dönüşümün bir parçası olması gerektiğini anlattı. Turagay, “Yeni dünya düzeni dünya için tehdit oluşturuyor olabilir ancak Türkiye için çok büyük fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları çok rahatlıkla değerlendirebilecek potansiyele ve güce sahibiz.” dedi.

The post Nebati: Büyüme hedefimiz yüzde 5 appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/ekonomi/nebati-buyume-hedefimiz-yuzde-5.html/feed 0 16555
Kapalı ( Laporoskopik ) yöntemle Rahim alınması ( Histerektomi ) Nedir? https://biattv.com/saglik/kapali-laporoskopik-yontemle-rahim-alinmasi-histerektomi-nedir.html https://biattv.com/saglik/kapali-laporoskopik-yontemle-rahim-alinmasi-histerektomi-nedir.html#respond Thu, 05 Dec 2019 15:48:04 +0000 https://biattv.com/kapali-laporoskopik-yontemle-rahim-alinmasi-histerektomi-nedir/ Histerektomi rahmin alınması ameliyatının adıdır. Rahim alınma ameliyetı günümüzde 4 yöntemle yapılabilmektedir. 1) Karından yapılan ( Açık ...

The post Kapalı ( Laporoskopik ) yöntemle Rahim alınması ( Histerektomi ) Nedir? appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
Histerektomi rahmin alınması ameliyatının adıdır.

Rahim alınma ameliyetı günümüzde 4 yöntemle yapılabilmektedir.

1) Karından yapılan ( Açık ) Histerektomi

2) Laporoskopik ( Kapalı ) Histerektomi

3) Vajinal Histerektomi ( Vajen Yoluyla Rahimin Çıkarılması )

4) Robotik Histerektomi ( Kapalı yöntemin bir çeşitidir. Robot yardımlı laporoskopik rahim alınma ameliyatı denilebilir.

Rahim Alınması Hangi Durumlarda Gereklidir ?

1) Myomlar ( Rahimin iyi huylu urları

2) Endometriozis ( çikolata kist hastalığı )

3) İlaç tedavisine yanıtsız anormal vajinal kanamalar

4) Geçmeyen kronikleşmiş rahim kaynaklı ağrılar

5) Rahim sarkması

6) Kanser

Rahim Alınma işleminden Sonra Gebelik Mümkün mü ?

Rahimi alınmış bir kadının gebelik şanşı maalesef yoktur.Ameliyatın ertelenebileceği durumlar mevcutsa alternatif rahim koruyucu tedavi yöntemlerini doktorunuza danışmanızda fayda olucaktır.Burada en önemli nokta daha fazla gebelik isteyip istemediğinizdir.

Rahim Alınma Ameliyatı Sırasında Yumurtalıkların Alınması Gerekli mi ?

Overlerin ( Yumurtalıkların ) alınıp alınmaması  Kararı; hastanın yaşına ve ameliyat sebebine bağlıdır. Henüz menapoza girmemiş kadınlarda yumurtalıkların her ikisininde birden alınması ; sıcak basmaları, terleme, vajinal kuruluk, kemik erimesi, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarının artmasına neden olabilir.

Yumurtalıklar hormon salgıladıkları için kadını yaşamı boyunca birçok hastalıklardan korur.Ancak Bu konular henüz tam olarak netlik kazanmadığından yumurtalıkların alınıp alınmaması kararı hastaya ve nedene özgü verilmelidir.

Kapalı ( Laporoskopik ) Yöntemle Rahim Alınması  Ameliyatı Nedir?

Bir kamera yardımıyla karın içinin görüntülenmesi esasına dayanır.Karından yapılan yaklaşık 1 cm genişliğinde açıklıktan kamera sistemi yerleştirilir. Bu alet sayesinde karnın içindeki yapılar ve organlar büyütülerek ekran görüntüsü elde edilir.Ardından yaklasık 5 ve 10 mm çapındaki yardımcı aletlerle karın içine girilerek, operasyon gerçekleştirilir. Ameliyatın sonunda rahim vajinal yolla vücudun dışına  çıkartılır.

Abdominal Histerektomi ( rahim alınması ) Nedir?

Karından yapılan bir kesi ile rahmin alınması ameliyatıdır.

Karından yapılan rahim alma ameliyatı; kapalı yöntemle veya vajinal yolla yapılan rahim alma operasyonuna göre, daha uzun bir hastanede kalış süresi ve daha uzun bi iyileşme süresi gerektirir.Ancak her hasta kapalı yöntem veya vajinal yolla yapılan rahim alma ameliyatı için uygun değildir.

Vajinal Histerektomi ( Vajen yoluyla Rahimin Alınması )

Vajinal histerektomi malesef her hasta için uygun değildir.

Rahim Alınma Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Ne kadardır?

Eğer ciddi bir problemle karşılanmaz ise hasta birkaç gün içinde taburcu edilir.İyileşme genellikle 1- 1,5 ayı bulur.

Rahim Alma Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Rahim alma ameliyatı güvenli bir cerrahi prosedürdür.Ancak her ameliyat gibi bir takım riskler taşımaktadır.

1) Enfeksiyon ve Ateş

2) Ameliyat sırasında veya sonrasında ağır kanama

3) Bacak derin damarlarında oluşan ve akciğere gidebilen kan pıhtıları

4) İdrar kesesinde ve yollarında hasarlanma

5) Damar, sinir, bağırsak yaralanmaları

6) Yara yeri iyileşme problemleri veya yara yeri açılması

Bu riskler hastadan hastaya değişmekle birlikte , altta yatan tıbbi bir rahatsızlık varlığında risk daha fazladır.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman işe Dönebilirim ?

Hasta operasyondan yaklaşık 1-2 hafta sonra işe dönebilir.Yalnız tam olarak o yileşme yaklaşık 1,5 ay kadar süreceğinden, iş esnasında kendini zorlayacak hareketlerden kaçınması önemlidir.

Rahim Alınması Sonrası Cinsel ilişki Ne kadar Süre Sakıncalı

Operasyondan yaklaşık 6 hafta sonra herhangi bir ek problem oluşmamışsa ;cinsel ilişkiye izin veriyoruz.

Rahim Alma Ameliyatı Sonrası Nelere dikkat Edilmeli?

Operasyondan sonra ağır nesneler kaldırılmamalıdır.Yaklaşık 4-5 ay kadar ağır kondisyon gerektiren faaliyetlerden kaçınılmalıdır.Mümkün olduğu kadar dinlenilmeli, fakat gün içerisinde kısa kısa yürüyüşler yapılmalıdır ki bu bacak toplardamarlarında meydana gelebilecek kan pıhtısını önlemek açısından oldukça önemlidir.

Rahim Aldırma Operasyonundan Smear Testi Yaptırmaya Devam Edilmelimi ?

Eğer ameliyat nedeni Rahim , rahim ağzı kanseri veya CİN2, CİN3 nedenli yapıldı ise smear testi ile tarama yaptırmaya devam etmeniz gerekmektedir.

The post Kapalı ( Laporoskopik ) yöntemle Rahim alınması ( Histerektomi ) Nedir? appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/saglik/kapali-laporoskopik-yontemle-rahim-alinmasi-histerektomi-nedir.html/feed 0 16553
3 Türk akademisyen “mucitler” listesine girdi https://biattv.com/teknoloji/3-turk-akademisyen-mucitler-listesine-girdi.html https://biattv.com/teknoloji/3-turk-akademisyen-mucitler-listesine-girdi.html#respond Thu, 05 Dec 2019 15:36:05 +0000 https://biattv.com/3-turk-akademisyen-mucitler-listesine-girdi/ Ulusal Mucitler Akademisi (NAI), yaşam kalitesi, ekonomik gelişme ve toplumun refahı üzerine olağanüstü buluşlar gerçekleştiren yılın ...

The post 3 Türk akademisyen “mucitler” listesine girdi appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
Ulusal Mucitler Akademisi (NAI), yaşam kalitesi, ekonomik gelişme ve toplumun refahı üzerine olağanüstü buluşlar gerçekleştiren yılın akademisyenlerini açıkladı.

Dünyanın dört bir yanından seçilen 168 mucit akademisyen arasında, çalışmalarına ABD’de devam eden 3 Türk de yer aldı.
Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Üren, California Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar
Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mihri Özkan ve Massachusetts Hastanesi Harris Ortopedi Laboratuvarı Yardımcı Direktörü Doç. Dr. Ebru Oral, araştırmaları nedeniyle NAI 2019 akademisyenler listesine seçildi.

Akademinin “Oscar”ı olarak da bilinen NAI listesine giren Üren, Özkan ve Oral, AA’ya açıklamalarda bulundu.

“NAI’nin çalışmalarımıza değer vermesi çok sevindirici”

Prof. Üren, NAI Fellow programına seçildiğini duyunca çok sevindiğini belirterek, “Gerçekleştirdiğimiz bütün buluşlar takım çalışmasının sonucudur. NAI grubuna seçildiğimi bildiren notu aldığımda gerçekten çok sevindim ve laboratuvar ekibim adına gurur duydum.” dedi.

Ankara’da doğup büyüdüğünü ve çocukluğundan beri bilim adamı olmak istediğini belirten Üren, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenciyken yaz tatillerinde ABD’de Milli Kanser Enstitüsü’nde gönüllü olarak çalışmaya başladığını anlattı. 1994 yılında post doktora için geldiği ABD’de 25 yıldır kanser üzerine araştırmalarını sürdüren Üren, şöyle devam etti: “Benim laboratuvarımda daha çok çocuklarda ve gençlerde görülen kemik ve kas kanseri üzerine çalışıyoruz. Ewing sarkomu, östeosarkom ve rabdomyosarkom adı verilen kanser türlerine özel hedeflenmiş tedavi yöntemleri geliştirmek için çaba gösteriyoruz. Ewing sarkomu için geliştirdiğimiz ilaç şu an klinik çalışma aşamasında. Faydası ispatlanabilirse, resmi onayı alınacak ve klinik kullanıma girecek. NAI’nin bu çalışmalarımıza değer vermesi çok sevindirici.”

Üner, bilimsel buluşların ürüne dönüştürülmesinin hem ekonomik değer kazandırdığını hem de yeni bilimsel çalışmaların doğmasına yol açtığını belirterek, “O yüzden genç araştırmacı arkadaşlara akademik değerlerini kaybetmeden, her zaman yaptıkları çalışmaların gerçek hayata uygulanmasını sorgulamalarını öneririm.” tavsiyesinde bulundu.

Zamanının büyük bölümünün kanser araştırmaları ve tıp fakültesinde eğitim vermekle geçirdiğini belirten Üner, öğrencileri tarafından defalarca “yılın hocası” seçilerek Altın Elma ödülü aldığını, zamanla ödüllerin sayısı artınca en son artık kendisine Altın Elma Bahçesi ödülü verildiğini ekledi.

Üner’in şimdiye kadar 11 patentli buluşu ve 110’dan fazla yayınlanmış bilimsel makalesi bulunuyor.

“Enerji ve İklim Değişikliği 21’inci yüzyılın en büyük problemleridir”

Prof. Özkan ise Stanford Üniversitesi’ne Yüksek öğrenim için geldiğini ve 30 yıldır Amerika’da yaşadığını aktardı.
19 yıldır elektrik mühendisi profesörü olan Özkan, yeşil teknoloji ve iklim değişikliği üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle NAI listesine seçildiğini belirtti.

Özkan, temiz ve yenilenebilir enerji ile enerji depolama konularında yoğunlaştığını anlattı. NAI listesi seçiminin çok zor ve rekabetçi olduğunu vurgulayan Özkan, “Haberi aldığımda çok şaşırdım ve bir o kadar da sevindim. Bizim üniversitenin 112 yıllık tarihinde bu ödülü alan ilk mühendis bayan akademisyen olmanın mutluluğunu yaşıyorum.” ifadelerini kullandı. Özkan, “Bu onur, akademisyenler için OSCAR ödülü gibidir.” dedi.

“Enerji ve İklim Değişikliği 21’inci yüzyılın en büyük problemleridir” diyen Özkan, şunları söyledi: “Geri dönüşümlü malzemelerin, tarımsal atıkların, yenilenebilir malzemelerin batarya yapı malzemelerine dönüştürülerek hem çok randımanlı hem de ucuz bataryaların yapılması, karbon emisyonunun azalmasında çok önemli bir faktör. Bu konuda üniversiteye 76 inovasyon başvurusunda bulunduk. NAI çalışmalarımızı insanlığın geleceği ve kaliteli bir hayat sürdürebilmesinde çok önemli olduğuna inanıyor. Geliştirdiğimiz teknolojilerin ülkenin ekonomisine büyük katkılar getireceğini düşünüyor. Yılların emeği olan çalışmalarımızın NAI gibi en yüksek bir kurum tarafından tanınması ve ödüle layık bulunması yorucu çalışmalarımızın değdiği hissini veriyor.”

Akademik kimliğinin yanı sıra kendini çevre ve iklim aktivisti olarak da tanımlayan Özkan, bu konuda yaptığı aktif çalışmalar nedeniyle üniversite ve değişik kurumlar tarafından kendisine “İklim Eylemi Profesörü”, “Değişimci” ve “İnsanı Yıldız” gibi unvanlar verildiğini de aktardı.

Doç. Oral da İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonra 21 yıl önce Amerika’daki Purdue Üniversitesi’ne doktora yapmak için geldiğini ve o zamandan beri ABD’de yaşadığını aktırdı.

Son 15 yıl içinde eklem protezlerine ilişkin yaptıkları buluşlardan dolayı NAI listesine seçildiğini belirten Oral, “Bu seçim büyük bir onur ve bu hem benim için hem de benimle bu konuda çalışan bütün bilim insanlarının eseri.” dedi.

Oral, gençlere, “alabilecekleri en iyi eğitimi almaları, zamanlarını iyi kullanarak öğrenmeye devam edecekleri, kendilerini geliştirebilecek ortamları ve insanları bularak geçirmeleri” tavsiyesinde bulundu.

Güney Florida Üniversitesi tarafından 2009 yılında kurulan NAI, her yıl dünya çapında inovasyon konusunda öne çıkan akademik mucitleri seçerek onurlandırıyor.

NAI’nin internet sitesinde, NAI üyelerinin şimdiye kadar 41 bin 500’den fazla patente sahip olduğu, bunların da 11 binden fazla lisanslı teknoloji ve şirkete, 36 milyondan fazla da istihdama neden olduğu belirtiliyor. Bunlar üzerinden de şimdiye kadar toplam 1,6 trilyon dolarlık gelir elde edildiği vurgulanıyor.

The post 3 Türk akademisyen “mucitler” listesine girdi appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/teknoloji/3-turk-akademisyen-mucitler-listesine-girdi.html/feed 0 16551
BTK’den “Milli Teknoloji Hamlesi”ne sertifikalı eğitim desteği https://biattv.com/teknoloji/btkden-milli-teknoloji-hamlesine-sertifikali-egitim-destegi.html https://biattv.com/teknoloji/btkden-milli-teknoloji-hamlesine-sertifikali-egitim-destegi.html#respond Thu, 05 Dec 2019 15:24:06 +0000 https://biattv.com/btkden-milli-teknoloji-hamlesine-sertifikali-egitim-destegi/ BTK'den yapılan açıklamaya göre, sertifika programları, siber güvenlik, dijital medya ve elektronik alanlarında Kurumun merkez yerleşkesinde ...

The post BTK’den “Milli Teknoloji Hamlesi”ne sertifikalı eğitim desteği appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
BTK’den yapılan açıklamaya göre, sertifika programları, siber güvenlik, dijital medya ve elektronik alanlarında Kurumun merkez yerleşkesinde gerçekleştirilecek ve tamamı ücretsiz olacak. Katılımcılara siber güvenlik alanında birçok bilgi verilecek.
Siber Güvenlik Uzmanlığı Sertifika Programı 20 Aralık’ta sona erecek.

BTK Akademi çatısı altında kurum uzmanları tarafından düzenlenen “Siber Güvenlik Operasyonları” eğitimi ise 21 Aralık’ta başlayacak. Defansif güvenlik alanında kariyer planı yapmak isteyen 16 yaş ve üzeri katılımcıların yer alabileceği eğitim 15 Şubat 2020’de sona erecek.

Bir diğer eğitim programında sosyal medya ele alınacak. 16 Aralık’ta başlayacak “Dijital Medya Uzmanlığı” eğitimi 12 hafta sürecek.

Üniversitelerin elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencileri ve bu alanlardan mezun, elektronik kart tasarımıyla ilgilenen kişilere verilecek “Elektronik Devre Tasarımı Eğitimleri” 9 hafta sürecek. 21 Aralık’ta başlayacak program 15 Şubat 2020’ye kadar devam edecek.
Söz konusu eğitim programlarına başvurular https://etkinlik.btk.gov.tr/etkinlik/ adresinden yapılabiliyor.

The post BTK’den “Milli Teknoloji Hamlesi”ne sertifikalı eğitim desteği appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/teknoloji/btkden-milli-teknoloji-hamlesine-sertifikali-egitim-destegi.html/feed 0 16549
Azize yeni bölüm fragmanı yayınlandı.. Azize dizisinin günü mü değişti? https://biattv.com/diziler/azize-yeni-bolum-fragmani-yayinlandi-azize-dizisinin-gunu-mu-degisti.html https://biattv.com/diziler/azize-yeni-bolum-fragmani-yayinlandi-azize-dizisinin-gunu-mu-degisti.html#respond Thu, 05 Dec 2019 15:12:06 +0000 https://biattv.com/azize-yeni-bolum-fragmani-yayinlandi-azize-dizisinin-gunu-mu-degisti/ Kartal artık iyiden iyiye Azize'nin bir sır sakladığını anlar. Azize evden gitmek istediğini söylese de Kartal buna inanmaz. Azize'nin o evde ...

The post Azize yeni bölüm fragmanı yayınlandı.. Azize dizisinin günü mü değişti? appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>

Kartal artık iyiden iyiye Azize’nin bir sır sakladığını anlar. Azize evden gitmek istediğini söylese de Kartal buna inanmaz. Azize’nin o evde kalmak için iyi bir sebebi olduğuna emindir.

Balkan ise herkesin ortak problemidir. Bir kısım Balkan’ın uyanmasını istese de diğer kısım Balkan’ın sorun olacağını düşünür. Zira Balkan uyanırsa İskender’in isteğiyle Alpanların başına o geçecektir. Balkan, uyanır ve Azize için büyük tehlike şimdi başlar. Balkan, kendisini bıçaklayanın Azize olduğunu söyleyecek mi?

Azize yeni gününde, 14 Aralık Cumartesi 20.00’da Kanal D’de!

 

The post Azize yeni bölüm fragmanı yayınlandı.. Azize dizisinin günü mü değişti? appeared first on Biattv Medya Grubu.

]]>
https://biattv.com/diziler/azize-yeni-bolum-fragmani-yayinlandi-azize-dizisinin-gunu-mu-degisti.html/feed 0 16547