Ekonomi

Petroldeki düşüş fırsat olabilir

Vadeli kontratlar arasındaki devasa fark borsaların yükseleceğini gösteriyor

Finans şirketi BTIG’e göre petrol fiyatlarındaki geçtiğimiz akşam gerçekleşen benzeri görülmemiş düşüş hem ham petrol vadelileri hem de borsalar için yükseliş işareti olabileceğini belirtti.

Stratejist Julian Emanuel Pazartesi yazdığı notta, Mayıs ve Haziran petrol vadelileri arasındaki farkın çok derin olması geleneksel olarak piyasaların yükseleceği anlamına geldiğini iletti.

Bu durum S&P 500 Endeksi, enerji hisseleri ve önümüzdeki aylardaki petrol kontratlarına olumlu yansıyacak.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü tarihte görülmemiş bir şekilde düşerek varil başına eksi 40.32 dolara kadar düştükten sonra 1 dolar civarında işlem görüyor. Pazartesi günü petrol fiyatı 1980’lerden bu yana en düşük düzeyi gördü. Ayrıca fiyatlar 21’inci yüzyılın da en düşük seviyesi olarak kayda geçti. Gün içinde Batı Teksas türü (WTI, West Texas Intermediate) petrolünün varil fiyatı %50’den fazla kayıpla varil fiyatı 9 dolara kadar düşmüştü.
Pazartesi günü içinde düşüş devam etti, 5 dolara ve sonra 1.50 dolara kadar düştü ve günün ilerleyen saatlerinde negatiften işlem gördü.Ancak işlem hacmi 60 kat daha fazla olan Haziran vadeli kontrat varil başına 21 doların üzerine çıktı. Mayıs ve Haziran vadeli kontratların fiyat farkı, yakın vadeli kontratta ham petrolün fiziki teslimatını alacakların, rafinerilerin üretimi durdurduğu bir ortamda, depolama kapasitelerinin de dolması ile birlikte, bu petrolü koyacak yer bulamayacaklarına ilişkin artan korkuyu işaret ediyor.

Sponsorlu İçerik

Tarihi düşüşün nedeni olarak, talebin azalmasının yanı sıra, petrol depolarının dolma noktasına yaklaşacağı beklentisinin de etkili olduğu belirtiliyor.

Sponsorlu İçerik
KAYNAK: BORSA GÜNDEM

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..