Ekonomi

Milyonlarca varil petrol, gemilerde bekliyor

Korona virüs salgını petrol talebini çökertince, milyonlarca varil petrol boşta kaldı. Alıcı olmayınca California sahilinde petrol tankerleri 20 milyon varillik rekor yükle açık denizde beklemeye başladı.

Korona virüs salgını nedeniyle ABD’de petrol fiyatları önceki gün eksi seviyelere düşerken, bir olağanüstü gelişme daha yaşanıyor.

Ülkenin batısındaki California sahilinde yaklaşık 20 milyon varil petrol taşıyan petrol tankerleri, yüklerini boşaltacak yer olmadığı için açık denizde bekliyor.

Bu rekor rakam, normal dönemde tüm dünyanın günlük petrol tüketim rakamının beşte birine denk. Reuters’ın haberine göre, dünya genelinde 160 milyon varil petrol denizde tankerlerde depolanmış vaziyette bekliyor.

TALEP ÇÖKTÜ

Sponsorlu İçerik

2019’da günlük ortalama 100 milyon varil olan petrol talebi, korona virüsle birlikte nisanda 70 milyon varile kadar gerilemiş durumda.

Sponsorlu İçerik

Yaklaşık üç düzine petrol tankeri, California açıklarında San Francisco Körfezi ile Long Beach arasına yayılmış durumda bekliyor.

Salgın nedeniyle ekonomilerin insanların evlerine kapanması ve birçok fabrika ile işletmenin kepenk kapatması, petrol talebini de büyük ölçüde azaltmış durumda.

Akaryakıt talebinin de düşüşü ve depoların dolmasıyla rafineriler de yeni petrol alımı yapmıyor.

NE OLMUŞTU?

ABD’de Batı Teksas petrolünün mayıs vadeli fiyatları, talep olmadığı ve depolar dolduğu için 20 Nisan’da -40 dolara kadar gerilemişti. Rafinerilerdeki depolar da dolunca, dünya genelinde 160 milyon varil petrol, denizlerde tankerlerde kaldı. Bu rakam, 70 milyon seviyesindeki Nisan’daki günlük petrol tüketiminin iki katından fazla.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..