Eğitim

Üniversitelerde uzaktan eğitim teorik derslerin tamamı için zorunlu olmayacak

YÖK’ten yapılan açıklamada, “Hangi dersleri uzaktan öğretim yöntemleriyle yapacağı, bu zorlu süreçle sınırlı kalmak kaydıyla, üniversitelerimizin yetkili karar organlarınca karara bağlanacak. Teorik derslerin tümünün uzaktan öğretim yöntemiyle verilmesine yönelik herhangi bir karar alınmamış, bu husus üniversitelere bırakıldı” denildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), uzaktan eğitim süreciyle ilgili rektörlüklere yazı gönderdi. Yazıda, YÖK Genel Kurul’unda, yükseköğretimde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde eğitim öğretimin sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkanlarıyla sürdürülmesine karar verildiği hatırlatıldı. Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacağı belirtilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:
“Bu kararın sonrası kamuoyunda YÖK’ün ‘uygulamalı olmayan teorik derslerin tamamı için uzaktan yapılacak eğitimi zorunlu kıldığı’ şeklinde yanlış bir algı oluştuğu görülmüştür. Halbuki daha önce de ilgi yazımız ve yapılan toplantılarımızda belirttiğimiz gibi her bir üniversitemizin ilgili programlarının doğası gereği, hangi dersleri uzaktan öğretim yöntemleriyle yapacağı, bu zorlu süreçle sınırlı kalmak kaydıyla, üniversitelerimizin yetkili karar organlarınca doğrudan karara bağlanacak. Teorik derslerin tümü uzaktan öğretim yöntemiyle verilmesine yönelik herhangi bir karar alınmadı. Bu husus üniversitelere bırakıldı. Bu olağanüstü sürecin ancak üniversitelerimizin kendilerine uygun farklı çözümler üretmesine imkân tanıyarak atlatılabileceğine ve YÖK olarak üniversitelerimizin bu hususta doğru karar almadaki yetkinliklerine ve yeteneklerine güveniyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..