Eğitim

2020 Okullar ne zaman açılacak? MEB okulların açılma tarihi açıklaması…

Okulların açılma tarihi aileler ve öğrenciler tarafından yoğun olarak araştırılıyor. MEB Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayında okulların açılmasıyla ilgili yürüttükleri çalışmaların detaylarını paylaştı. Okulların kısmi olarak açılması gündeme geliyor. Peki okullar ne zaman açılacak? İşte MEB Bakanı Ziya Selçuk’un belirttiği o tarih…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mehmet Acet’in moderatörlüğünde ekranlara gelen Başkent Kulisi programında okulların durumuyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada uzaktan eğitim sürecinin 31 Mayısa kadar devam edeceğini belirten  Selçuk bilimin yol göstericiliğini işaret ederek okulların  açılma kararının Bilim Kurulu tavsiyesiyle verilebileceğini ifade etti. Dünyada okulların açılmasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Selçuk okulların açılmasını vurgulayarak sadece Türkiye’nin iyileşmesinin yeterli olmayacağını söyledi. Peki okullar 1 Haziran’da açılacak mı? İşte Milli Eğitim Bakanlığının hazırlıklarını yaptığı yeni çalışmaların detayları….

 

“OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK SORUSUNUN TEK CEVABI VAR”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada okulların açılma tarihiyle ilgili ” her tarih için hazırlığımız tamam” dedi. Açıklamasının devamında Okullar ne zaman açılacak sorusunun şuan tek cevabı var diyen Selçuk” Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek”dedi. İşte açıklamanın tamamı;

Sponsorlu İçerik

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Sponsorlu İçerik

Milli Eğitim Bakanı konuk olduğu programda okulların açılma tarihi ile ilgili “ Bizim için 1 Haziran hedef. Hayatın normalleşmesini istiyoruz. Bilimin bir yol göstericiliği var. Bilim kesinlikle açılamaz derse okulların açılması Eylül’e kalır.”dedi.

“KISMİ AÇILMALAR OLABİLİR”

Ziya Selçuk yaptığı açıklamanın devamında okullarda kısmi açılmaların olabileceğini ifade etti. MEB Bakanı seçeneklere baktıklarını belirterek sınav gruplarından olan 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerinin kademeli olarak okula dönebileceğini açıkladı. İşte MEB Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama ;

 

 Bazı kademeler örneğin sadece sınav grupları 8 ve 12’ler başlayabilir gibi. Ya da okul öncesi başlayabilir gibi. Çünkü çok deneyim var dünyada. Seçeneklerin hepsi masada. Rakamlar iyiye doğru gittikçe bizim olumluya doğru bakış açımız gelişiyor.

OKULLAR VAKALARIN AZ OLDUĞU İLLERDE AÇILABİLİR!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bazı illerde hiç vaka olmadığını belirterek, illere göre okulların açılma durumu olursa MEB olarak buna hazır olduklarını söyledi. Ayrıca “Bizim bazı illerimiz de hiç vaka yok. Bazı illerimiz de çok vaka var. Hangi illerde durum nedir diye bir çalışmamız var. Taşıyıcılık faktörü üzerinden de bakmak lazım” diyen Selçuk okula dönüşten sonraki bir yılın her anlamda hazırlığını yaptıklarını vurguladı.

LGS SINAVI NASIL YAPILACAK?

Her öğrencinin kendi okulunda sınava gireceğini belirten Selçuk bu sistemin ilk kez uygulanacağının altını çizerek “ Biliyorsunuz LGS’de bir ilk olacak bu. Kendi öğretmenleri olmayacak ama bildiği bir okul olacak. Her öğrenci 1 veli ile gelirse ya da hiç gelmezse okulların bahçesi ne durumda 45 dakikalık ara var bu ara nasıl yönetilecek” dedi. MEB Bakanı LGS ile ilgili özel il il çalışmalar yaptıklarını belirtti.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk katıldığı yayında öğretmen ataması durumunu da değerlendirdi. Öğretmenlerin haklı olarak beklenti içerisinde olduklarının altını çizen Selçuk atama bekleyen öğretmenler için “ Haklı olarak beklenti içerisindeler fakat bizim bir atamayı gerçekleştirmemiz için bir öğretmenin sınıfı olması öğrencilerinin olması lazım ama şu an yok. Bir gün öğretmenliğe başlamış olsaydı atama tamamlanmış olacaktı. Okul açıldığında hemen başlayacaklar.”dedi.

ÖĞRENCİLERE ÖZEL REHBERLİK HİZMETİ!

Salgın hastalık sebebiyle öğrencilerin yüz yüze eğitimden uzak kaldığını belirten Selçuk bugünlerde akademik gelişim çalışmalarıyla birlikte sosyal duygusal ve kariyer gelişimlerinin unutulmadığını ifade ederek rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin devam ettiğini söyledi. Açıklamasının devamında 23 Mart- 7 Mayıs tarihlerinde okul rehberlik ve psikolojik danışma servisi çalışmalarıyla 1,5 ayda 7 milyon öğrenci ve 5 milyon veliye rehberlik hizmeti verdiklerini vurgulayan Selçuk “ Bu kadar geniş kapsamlı bir rehberlik hizmeti sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tüm imkanlarımızla çocuklarımızın ve velilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”dedi.

SENARYOLAR HAZIR

Dijital ortamda düzenlenen ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşması’nın bu seferki adresi Edirne oldu. MEB Bakanı Ziya Selçuk binlerce öğretmen ve aileleriyle videokonferans ve canlı yayınla bir araya geldi. Buluşmada telafi eğitimine dair açıklamalarda bulunan Selçuk” Evlerinizde çalıştığınızı hazırlık yaptığınızı velilerinizle görüştüğünüzü biliyorum. Okullarımıza geri döndüğümüzde çocuklarımızın fiziksel sağlığını ve ruhsal sağlığını önceleyerek eksikliklerimizi telafi edeceğiz. Ama bunu yaparken acele etmeyeceğiz. Eğer yüksek bir beklenti oluşturursak çocuklarımız bu dönemden kaynaklanan eksiklikleri kendi eksiklikleri zannedebilir. Bizim için önemli olan çocuklarımız. Pek çok formüle karşı senaryomuz var” dedi.

 

TELAFİ EĞİTİMİ YAPILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada uzaktan eğitiminde bir telafi eğitimi olduğunu söyledi. Devamında Selçuk “ Bir çocuğunuzun her bir öğretmenimizin internette EBA’da ne kadar kaldığı, neler öğrendiği, ödevlerini yapıp yapmadığı, kendisine yöneltilen soruları cevaplayıp cevaplamadığı bunların her birini kişi bazında görebiliyoruz. İnternetteki eğitiminin de ölçüsünü oradan anlayabiliyoruz. Bu da yani internet, televizyon tabanlı eğitim de bir telafidir. Üçüncüsü de yüz yüze telafi kısmı vardır. Telafi kısmının yüz yüzesi; diyelim ki 1 Haziran’da okulları açtık, bizim telafimiz başlar. Diyelim ki eylülde açtık, hemen başlar.”dedi.

TELAFİ EĞİTİMİ SÜRESİ BELLİ Mİ?

MEB Bakanı Selçuk ölçme değerlendirme setleri, öğrencilerden örneklem alınarak ne kadar eksik olduğu tespit edilerek  telafi eğitiminin süresinin saptanacağını söyledi.

DERSLERİN ADI NEDEN DEĞİŞTİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk orta öğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim yılında bazı derslerin isimlerinin neden değiştirildiğini açıkladı. MEB Bakanı Selçuk, “Doğa Bilimleri Deneyimi” dersinin ikinci dönem “ Doğa Enerji ve Enerji Dönüşümü” dersi “ Sosyal Bilimler Deney” dersinin ise “ Sosyal Bilim Çalışmaları dersi olarak değiştirilmesinin amacının öğrencilerin doğa bilimlerine olan alakalarını arttırmak ve lise döneminde alacakları fizik, kimya, biyoloji derslerine temel oluşturmak olduğunu ifade etti.

Ziya  Selçuk, “2023 Eğitim Vizyon Belgesinde geçen; ‘Ortaöğretimde öğrencilerin ilgi, yetenek ve mizaçlarına uygun esnek modüler bir program ve ders çizelgesi yapısına geçilecek, haftalık ders çizelgesinde yer alan ders çeşitliliği azaltılacak ve dersler yüksek öğretimle uyumlu hâle getirilecektir’ hedefi doğrultusunda ileri ki sınıflarda doğa bilimlerine yönelebilecek 9’uncu sınıftaki öğrencilerimizin ilgilerini uyandırmak, konu bilgilerinden ziyade temel kavramları anlamalarını sağlamak ve ileride alacakları fizik, kimya ve biyoloji derslerine temel oluşturmak üzere düzenlemeye gidilmektedir. Yeni ortaöğretim tasarımında öğrenciler üst sınıf seviyelerinde fizik, kimya ve biyoloji derslerini ayrı ayrı disiplinler halinde almaya devam edeceklerdir”dedi.

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..