Dünya

Son dakika… ABD, corona virüs vaka sayısında Çin ve İtalya’yı geride bıraktı!

ABD, 85 bin 594 corona vaka sayısı ile corona virüsün ortaya çıktığı Çin ve Avrupa’da corona virüs salgınının merkezi haline gelen İtalya’yı geride bıraktı.

Corona virüsü salgınının ortaya çıktığı Çin’de 81 bin 340 corona vaka sayısı kaydedilirken, 3 bin 292 kişi de hayatını kaybetti. Vaka sayısı bakımından Çin’i geride bırakan İtalya’da 80 bin 589 vaka sayısı tespit edildi ve 8 bin 215 kişi can kaybı kaydedildi. ABD ise, vaka sayısında İtalya ve Çin’i geride bıraktı. Çin’de bugüne kadar görülen vakaların toplamının üzerine çıkan ABD’de vaka sayısı 85 bin 594’e yükseldi, bin 300 kişi de hayatını kaybetti. ABD’de virüse bağlı görülen vakaların 37 bin 258’i New York’ta. New York’u 6 bin 876 kişi ile New Jersey ve 3 bin 786 kişi ile California takip ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump virüs vakalarının en yoğun görüldüğü New York’a destek için bin yatak kapasiteli ABD Donanmasına bağlı USNS Comfort hastane gemisini New York şehrine gönderirken, bir diğer hastane gemisi olan USNS Mercy’nin yarın Los Angeles’a varması bekleniyor. Gemilerle corona virüs hastalarına değil salgın nedeni ile tedavi verilemeyen diğer hastalara hizmet verilmesi amaçlanıyor. Deniz Sağlık Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Tim Weber “Birkaç gün içerisinde 800 tıp personelinden oluşan inanılmaz bir mürettebatı Mercy ile beraber bölge hastanelerin corona virüs hastalarına daha iyi hizmet verebilmeleri için ve üzerindeki baskıyı azaltmak amacıyla gönderiyoruz” dedi.

“ÇİN’İN RAKAMLARINI BİLMİYORUZ”

Trump ABD’de görülen vakaların İtalya ve Çin’i geçmesine ilişkin ise “Çin’in rakamlarını bilmiyoruz” dedi. Beyaz Saray’ın virüsü uzmanı olarak görev yapan Deborah L. Birx de tıp uzmanlarının tıbbi cihazların eksik olduğunu ve bu durumun hayati tehlike arz ettiğini söylemelerine rağmen bu konuşmaların birçoğunun aşırı heyecanla yapıldığını ve abartıldığını düşündüğünü söyledi. Birx, Michigan, Detroit ve Illinois’de vaka artışlarına karşı uyarıda bulundu.

Sponsorlu İçerik

Nüfus olarak Dünya’nın en büyük üçüncü ülkesi olan ABD’de sayılar artarken Senatodan dün geçen ekonomik destek paketinin Temsilciler Meclisinden hızla geçmesi bekleniyor. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi yaptığı açıklamada, “Partilerin tamamından oy alacağımızı bekliyorum ve hissediyorum” dedi.
Dün senatoda 2 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin kabul edilmesinin ardından bugün piyasalar olumlu tepki göstererek yükseldi. 1933’ten bu yana en iyi günü yaşayan borsada Boeing hisseleri yaklaşık yüzde 90 yükseldi. Ancak özellikle işsizlik sayılarının yükselmesi ABD’de yaşanan krizi göz önüne seriyor.
Son bir hafta içerisinde işsizlik yardımına başvuranlarının sayısı 3 milyonu geçerken yaşamın pandemik yüzünden nasıl etkilendiğinin kanıtı oldu. Sadece üç hafta evvel ABD’de işsizlik yardımına başvuranların sayısı tüm zamanların en düşük rakamı olan 2 yüz bin kişiydi.

Sponsorlu İçerik

NEW YORK’TA MORGLAR DOLDU

Küresel salgının boyutları, ABD’nin New York kentinde çarpıcı bir hal aldı.

Öngörüldüğü şekilde, buradaki tablo git gide kötüleşiyor. ABD’deki her üç yeni korona vakasından biri New York’ta teşhis ediliyor. Toplam vaka sayısı 20 bini geçti, 280’den fazla kişi öldü. Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Bu bizim tanıdığımız dünya değil” diyerek “Nisan ayı zor olacak, mayıs daha da zor” ifadelerini kullandı. Morglar doldu, hastanelerin önüne çadırlardan morg yapılıyor. Kentin doğusundaki Manhattan’da, Bellevue hastanesinin bahçesine kurulan çadırlar dikkat çekti. Kurulmalarında askerlerin de yer aldığı çadırlar, yoğun güvenlik önlemleri altında buraya yerleştirildi. Başkan Donald Trump, salgın önlemleri için belirlenen 15 gün dolduğunda ne yapılacağına ilişkin acele karar almayacağını belirterek “New York’u zor haftalar bekliyor” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..