Dünya

Koronavirüste son bulgular: ‘Sıcak ve nem yavaşlatacak’

Çinlilerin yaptığı bir araştırmaya göre hava sıcaklıkları ve nem oranının artmasıyla birlikte koronavirüsün bulaşması yavaşlayacak. Buna göre artan her bir dereceyle risk de azalacak. Ancak sıfırlanmayacak. Bunda iyi havalarla birlikte bağışıklık sisteminin daha sağlıklı çalışmasının rolü de olabilir. Ancak tam olarak mekanizma çözülebilmiş değil.

Dünya genelinde Covid-19 vakaları ve can kayıpları artmaya devam ederken, virüsün bulaşma hızı ve dayanıklılığına dair bilim insanlarının araştırmaları da sürüyor. Çin’deki Beihang ve Tsinghua üniversiteleri araştırmacıları, artan hava sıcaklıkları ile nem oranının muhtemelen dünya genelinde koronavirüsün yayılma hızını yavaşlatacağını, ancak hava değişiminin tek başına hastalığı durduramayacağını belirtti.

100 ŞEHRİ İZLEDİLER

Araştırmacılar, 21-23 Ocak tarihleri arasında en az 40 koronavirüs vakası görülen 100 Çin şehrinde 24 Ocak’taki karantina önlemlerinden önceki tahmini bulaşma sayılarını, hava sıcaklığı ve nem oranlarını inceledi. Koronavirüs enfeksiyonu taşıyan her kişinin hastalığı bulaştırdığı ortalama insan sayısını ölçen “R” adlı katsayıyı kullanarak, araştırma ekibi bulaşma oranlarını analiz etti. Verileri kentlerin nüfus yoğunluğu, refah seviyesi gibi kriterlere uyarladıktan sonra bulaşma oranlarını saptadılar.

TROPİK VE ILIMAN

Sponsorlu İçerik

Buna göre bir koronavirüslü kişinin ortalama 2 ila 2.5 kişiye hastalığı bulaştırdığı ölçüldü. Ancak araştırmacılara göre bu bulaşma değeri, hava sıcaklığı ve nem oranı arttıkça düştü. Raporda, “1 santigrat derece sıcaklık ile yüzde 1 nem oranı artışı, ‘R’ değerini sırasıyla 0.0383 ile 0.0224 düşürdü” denildi. Ayrıca araştırmacılar, dünyanın daha tropik ve ılıman bölgelerinde yeni vakaların çok düşük seyrettiğini belirtti. Buna göre Tayland ve Malezya gibi tropik, ılıman ülkelerde bulaşma düşük, İran, Kore gibi daha kuru iklimin hakim olduğu yerlerde enfeksiyonun yayılma hızı daha yüksek ölçüldü.

Sponsorlu İçerik

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Bilim insanları, koronavirüsün daha soğuk havalarda neden daha etkili olduğu konusunda görüş birliğine sahip değil. Ancak insan bağışıklık sisteminin kış mevsiminde baskılandığı biliniyor. Soğuk kuru hava, ilk savunma hattı olan burunlardaki mukusu kurutuyor ve solunum yoluyla virüsler burun deliklerinden içeri giriyor. Fagosit gibi belli başlı bağışıklık hücreleri de insan vücudunda soğuk havalarda daha az faal oluyor. Yani bunlar, virüsleri daha az saptayıp, öldürüyor. Yinede uzmanlar, hava sıcaklığı ve nem oranındaki artışın salgının geriletilmesinde tek başına yeterli olamayacağını, hijyen ve sosyal mesafe gibi önemlerin katı bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguluyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..