Dünya

Günlerdir ‘Türkiye koronavirüs yardımını göndermedi’ diyorlardı! İngiltere hatasını itiraf etti

İngiliz Times gazetesi, İngiltere Yerel Yönetim ve İskan Bakanı Robert Jenrick’in Cumartesi günü, Türk şirketinden gelecek 84 ton koruyucu ekipmanın durumu netleşmeden, “Ekipman Pazar günü gelmiş olacak” şeklinde açıklama yaptığını yazdı. Böylelikle İngiliz hükümeti, asıl hatalı tarafın kendileri olduğunu itiraf etmiş oldu. Zira Kovid-19 pandemisi sonrası Türkiye, tıbbi malzeme ihracatını bakanlık iznine bağlamıştı.

İngiliz The Times gazetesine konuşan bir hükümet kaynağı, yetkililerin gelinen noktada, Robert Jenrick’in bu açıklamanın koruyucu ekipmanı taşıyan uçak Türkiye’den havalanmadan yapmaması gerektiğini kabul ettiklerini söyledi. Aynı kaynak, açıklamanın Cumartesi günü yapılmasına gerekçe olarak, “halka güzel bir haber vermek istemelerini” gösterdi. 84 ton koruyucu ekipman içinde 400 bin adet koruyucu önlük de bulunuyor.

 

PANDEMİ SONRASI İHRACAT İZNE BAĞLANMIŞTI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası yürürlüğe giren uygulamaya göre, Türkiye’den ihraç edilecek tıbbi malzeme için bu ihracat izninin alınması gerekiyor.

Sponsorlu İçerik

LONDRA BÜYÜKELÇİSİ YALÇIN DA KONUŞTU: SORUN İNGİLİZ HÜKÜMETİ İLE TÜRK ŞİRKETİ ARASINDA

Times’taki haberde, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın’ın konuyla ilgili açıklamaları da yer aldı: “Herhangi bir gecikmenin sorumlusu Türk devleti değil. Biz her tür yardıma hazırız. Evrak, izin, gümrük…Bizim tarafımızda gereken her şey yapıldı. Sorun, İngiltere hükümeti ile Türkiye’deki özel şirket arasında.”

Sponsorlu İçerik
KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..