Dünya

ABD’de ‘Testte geç kalındı’ eleştirileri

Koronavirüs nedeniyle acil durum ilan eden ABD, yeterince kişiye test yapmamakla eleştiriliyor. Trump dün hükümetin herkese ücretsiz test sağlayacağını duyurdu.

ABD’de yeni tip koronavirüs salgınına karşı acil durum ilan edilirken, ülkede ölümcül virüsün teşhisi için başvurulan test süreci ile ilgili tartışmalar yaşanıyor. Güney Kore ve Almanya gibi ülkelerde günde yaklaşık 20 bin Covid-19 testi yapılırken ABD’de bugüne kadar toplam 15 binden daha az kişiye test uygulandığı, bu nedenle de vaka sayısının düşükmüş gibi göründüğü öne sürülüyor. İddialar sorulduğunda önce, “Bu konuyla ilgili bir sorumluluk almıyorum” yanıtını veren ABD Başkanı Donald Trump, daha sonra yaptığı açıklamada ise yeni tedbirler ilan etti. Buna göre, hükümet herkese ücretsiz test imkanı sağlayacak ayrıca milyonlarca maske dağıtacak.

UÇUŞ YASAĞI GENİŞLİYOR
Çalışanlara ücretli izin ve salgın nedeniyle ekonomik kayba uğrayan şirketlere yardım vaadi de Başkan Trump’ın öne çıkan diğer mesajları oldu. Öte yandan ABD’den Avrupa’ya uçuş yasağı İngiltere ve İrlanda’yı kapsayacak şekilde genişletilirken, Trump ülke içinde de uçuş kısıtlamaları ilan etmeye hazırlandıklarını söyledi.

TRUMP TEST YAPTIRDI
Geçen hafta Florida’da birlikte yemek yediği 3 kişiye Covid-19 teşhisi konulması üzerine Trump, semptom göstermemesine karşın kendisinin de test yaptırdığını açıkladı. ABD Başkanı, sonucun henüz gelmediğini, beklediğini ifade etti. ABD genelinde vaka sayısı 2628’e çıktı, ölü sayısı ise 50’ye ulaştı.

Sponsorlu İçerik

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..