Dizi & Sinema

Babil dizisi erken final yapıp biterse çok yazık olur!

TelevizyonGazetesi.com / Analiz Özel – Televizyon ekranında zaman artık çok değerli. İzleyiciler uzun uzun birbirine bakışan, klipler eşliğinde romantik anlar y

TelevizyonGazetesi.com / Analiz Özel – Televizyon ekranında zaman artık çok değerli. İzleyiciler uzun uzun birbirine bakışan, klipler eşliğinde romantik anlar yaşayan sahneler görmekten bıktı. Çeşitli dizilerde süreyi doldurmak amacıyla bu tür birçok numara yapılıyor. Ancak Babil dizisi onlardan değil.

Star TV ekranında Cuma akşamları yayınlanmakta olan dizide Halit Ergenç, Ozan Güven, Nur Fettahoğlu, Birce Akalay, Aslı Enver ve Mesut Akusta başrollerde yer alıyor. Dizinin ana karakterlerinin hepsinin ayrı bir hikayesi var ve ayrı hedefleri, amaçları var.

Babil’de en dikkat çeken unsur hangi karakterin kim olduğu ve ne istediği konusunda izleyicilerin kafasında en azından bir fikir, bir yönelim var. Tabii karakterlerin çoğu zaman izleyicileri şaşırtan durumları da var ama sonuçta kimin ne yapıp ne yapamayacağına yönelik bir öngörü bulunabilir.

Sponsorlu İçerik

Bir diğer gıpta ile bakılacak özellik ise her karakterin altı sağlam, dolu dolu hikayeleri var ve bunlar ara sıra ekrana getirilerek izleyicilerin düşünmesi sağlanıyor. Bu flash backler çok fazla değil, tam yerinde kullanılıyor.

Sponsorlu İçerik

Ayrıca Babil’in hikayesi o kadar hızlı ilerliyor ki, ne zamanın nasıl geçtiğini fark ediyorsunuz ne de uzun bakışmalar, müzikler eşliğinde romantik anlar gibi süre doldurmaya yönelik numaralar bulunmuyor.

Dizinin oyuncu kadrosunun karakterlere dağılımı da muazzam. Her bir karakter kendisinden bekleneni aynen ortaya koyuyor ve inandırıcılık noktasında da izleyicileri ikna ediyor.

Tabii ki bir de Halit Ergenç performansını yazmak lazım. Aslında rol yapıyor sanıyorsunuz ama sanki gerçekten onu yaşıyor. Hele bir de Deniz ile sahnelerde Ergenç, ekran başındaki babaları duygularından yakalayıp onları da hikayenin içine atıveriyor.

Babil dizisi bu yönleri ile birçok yapıma örnek olmalı. Zira hem karakterler sağlam hem hikaye iyi hem de müthiş bir tempo ile izleyiciyi ikna edecek şekilde sunuluyor.

Ancak dizi sektörü de koronavirüs salgını nedeniyle içine düştüğü sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Babil gibi kaliteli bir dizinin böyle güçlü izleyici kitlesini arkasına almışken ara vermesi hiç iyi olmayacaktır. Elde 1-2 bölüm stok olduğu söyleniyor.

Şayet setler çalışmaz ise bu durum dizinin sezonu erken kapatması anlamı taşıyabilir. Reytingler çok iyi ama sektörün toparlanması ekonomik açıdan da düşünülmeli. Son günlerde dizilerin yeni bölümlerinin yayınlanmamasının altında reklam gelirlerinin düşüklüğünün yattığı ortaya çıktı. Yani reklamveren olmazsa Babil gibi kaliteli diziler nasıl ayakta dursun. Bir erken final bu finansal sorunlar nedeniyle gelirse bu diziye çok ama çok yazık olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web Sitemizde ki içerikleri incelemek için reklam engelleyici eklentinizi kapatıp sayfanızı yenileyin..